Ekologické pojednání o Harry Potteru a nejen o něm
1. březen 2004, Petr Kadlík[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Byl jednou jeden chlapec a ten chtěl být odmalička kouzelníkem. Protože jsme v pohádce, tak se na kouzelnickou školu dostal. Jednou z něj určitě bude velký kouzelník, teď se ale ještě učí. Naštěstí se občas ve škole děje i něco zajímavého (co byste taky od kouzelnické školy čekali jiného ;-) a tak to není jen nudné šprtání kouzel od rána do večera. Na to, aby se z něj stal opravdu dobrý kouzelník ale nestačí jen se učit to co vymysleli a sepsali jiní,…
Outdoor 1 - Termíny, aneb co nám poví visačky
28. únor 2004, Lenka Kadlíková[ rubrika: za zážitky do přírody | téma: turistika, cestování, oblečení ]
Určitě jste již zažili situaci, kdy jste si chtěli koupit bundu a prodavač Vám nebyl schopen přelouskat tu spoustu pojmů, které obsahují visačky u bund či jiného sportovního oblečení.
Kapr obecný - Cyprinus Carpio
27. únor 2004, Ondřej Souček[ rubrika: vše živé a neživé ]
Snad nejznámější, a snad i nejvýznamnější sladkovodní ryba po celém světě. Český kapr byl dlouhá léta chlouba českého rybníkářství a pojmem po celé Evropě.
Splavnit či nesplavnit Labe?
24. únor 2004, Jiří Jirout[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Poslední dobou velmi probíraná a propíraná otázka... Ale jaké jsou ve skutečnosti (alespoň té přijímané vědci a odborníky) plusy a mínusy splavnění?!?
Je nutné si tuto otázku položit z pohledu dvou hlavních "nepřátel": stavitelů (potažmo dodavatelů) a přírodovědců (záměrně nepíšu ekologů, aby mě nikdo nemohl "napadat" za náklonnost k ekoteroristům, kteří blokují veškeré snahy o tzv. "rozvoj oblastí").
Fotografování zimní krajiny, aneb kdy, kde a jak?
24. únor 2004, Jiří Jirout[ rubrika: udržitelný životní styl ]
V zimních měsících má dnes většina lidí na práci jiné činnosti, než se potulovat po zasněžené a mrazivé krajině. Málokoho napadne vyrazit do přírody, natož s fotoaparátem. V celé naší vlasti je tolik krásných a zajímavých míst, která stojí za návštěvu, a není v moci běžného smrtelníka, aby je stihl objet všechny. Přesto má ale každý určitě ve svém okolí nějaké to místečko, kam chodí či jezdí rád. Napadlo vás někdy s sebou vzít fotoaparát…
Vodni lobbing
24. únor 2004, Darius Nosreti[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Komentář jednoho z našich redaktorů na projednávání vodního zákona
Rys ostrovid - Lynx lynx
24. únor 2004, Lenka Fejklová[ rubrika: vše živé a neživé | téma: šelmy, biodiverzita ]
Rys ostrovid je jedinou volně žijící kočkovitou šelmou na našem území. Na rozdíl od ní je však rys velice plachý, má delší nohy a kratší ocas. Typickým znakem této větší kočičky jsou černé chomáčky na špičkách učních boltců.
Štika obecná - Esox lucius
24. únor 2004, Ondřej Souček[ rubrika: vše živé a neživé ]
Štika obecná, či chcete-li slovensky, šťuka obyčajná, je nejznámější dravá ryba u nás i v Evropě.
Poštolka obecná - Falco tinnunculus
24. únor 2004, Lenka Fejklová[ rubrika: vše živé a neživé ]
Pokud uvidíte menšího dravce, jak se třepotá nad polem na místě, nemůžete se splést, když budete tvrdit, že je to právě poštolka obecná - jeden z našich nejběžnějších a také nejmenších sokolovitých dravců. Charakteristický je pro něj jeho vzhled stejně jako právě tento způsob letu.
Z Maršova na Rýchory a Rýchorskou naučnou stezkou
24. únor 2004, Lenka Kadlíková[ rubrika: za zážitky do přírody | téma: Výlet Krkonoše ]
Po náročnějším výstupu z Maršova, se Vám naskytne možnost projít se nádhernou přírodou první zóny Krkonošského národního parku.