Rubrika: VŠE ŽIVÉ A NEŽIVÉ
Především proto, že jsou sovy noční ptáci, jsou opředeny nejedním tajemstvím. Pro lidi sovy od pradávna byly a jsou symbolem symbolem moudrosti, ale také jasnozřivosti, neštěstí a smrti. Nejstarší, desetitisíce let staré, jeskynní kresby, které vyobrazují sovy a dokazují tak zájem člověka o tyto tvory, byly nalezeny teprve poměrně nedávno.
Vřes obecný – přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom
25. říjen 2024, Lenka Kadlíková[ téma: bylinky, pivo, vřes, med ]
Vřes obecný nebo taky břes, břasa, erika, řes, jindavec, chvojčina, břesňák, hnidavec, hyndavec, modrý rozchod, suchotinka, vřes skotský nebo vědecky Calluna ( z řeckého výrazu pro zametání) vulgaris (latinsky obyčejný) nesloužil jen pro okrasu a k zametání, pomůže i s některými neduhami vašeho těla. Ve středověku se používal i k výrobě piva, místo chmele.
Jiří Hulcr: “Kůrovec není ten hlavní problém kůrovcové kalamity”
7. říjen 2024, Lenka Kadlíková[ téma: kalamita, kůrovec, klimatická změna, les ]
Každý bude bránit svůj oblíbený druh. Může se zdát, že nejinak tomu je i u Jiřího Hulcra, předního světového odborníka na kůrovce z Floridské univerzity v USA. Pojďme se s ním podívat do lesa a najít, v čem je problém kůrovcových kalamit, když to není kůrovec.
Babička: „Nemáš prosím nějaké suché pečivo pro zvířátka?“ Já: „Mám, ale nedám“
2. říjen 2024, Lenka Kadlíková[ téma: krmení, domácí zvířata, pečivo, ptáci ]
Babička: „Proč?“ Já: “Protože to pro ně nemá smysl a může to být pro ně nebezpečné. Platí to jak pro slepičky, králíky, morčata, tak velká hospodářská či volně žijící zvířata i vodní ptáky.“
Přerod v moderní zoo
2. září 2024, Michal Peterka[ téma: ZOO ]
Dnes a denně si lze na sociálních sítích, recenzích na mapách nebo v diskusních fórech přečíst několik stále se opakujících nespokojených frází na výběhy v zoologických zahradách. Prakticky vždy se lze setkat s některou z následujících – výběh byl zarostlý, výběh byl příliš velký, zvířata nebyla vidět, zvířata jsou příliš daleko, zvířata jsou pořád ve stínu. Je smutné, že když se moderní zoologické zahrady překlenuly do období, kdy se…
Masožravky v české přírodě
26. srpen 2024, Lenka KadlíkováNepředstavujte si samozřejmě takové obryně, která se představila ve filmu Adéla ještě nevečeřela. V Česku se vyskytují poněkud miniaturnější druhy a je jich hned několik. Uvádí se 12. Najdete je na rašeliništích, ale také ve vodě. Tou nejznámější je asi rosnatka okrouhlolistá.
Máte čtyřlístkové oko?
19. srpen 2024, Nela KyselováKoho by nepotěšil jetel se čtyřmi lístky. Traduje se totiž, že jest poslíčkem štěstí. Natrefíme-li na něj, probudí v nás radostné pocity. Co kdyby na té depeši štěstí bylo něco pravdy. Ne každý ale bývá takový šťastlivec a je obdařen čtyřlístkovým okem.
Kos horský – kos s půlměsícem na hrudi, kterého v zimě v Čechách nepotkáme
13. srpen 2024, Lenka Kadlíková[ téma: ptáci, Krkonoše ]
Blízký příbuzný snad stále ještě všudypřítomného kosa černého. Kos horský na sebe upoutá zejména bílým půlměsícem na hrudi. Na rozdíl od kosa černého je na břiše kropenatý. Jak už říká jeho jméno, u nás se zdržuje zejména na horách. Turek tu však v zimě nemá většinou co jíst, tak odlétá do teplých krajů.
Tesařík alpský – nevybíravý a přesto ohrožený
6. srpen 2024, Lenka Kadlíková[ téma: brouci, hmyz, Křivoklátsko ]
Nedávno médii proletěla velmi dobrá zpráva. Byla nalezena nová lokalita, kterou tenhle krasavec osídlil. Je to oblast Křivoklátska. Ano přesně tam, kde se chystá vyhlášení národního parku. Takže o důvod více, proč by to mělo klapnout.
Známý „kominíček“ jako živná rostlina pro vzácného motýla
31. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ téma: louka, motýli, květiny, biodiverzita ]
Mnoha neposečeným podmáčeným loukám právě dominuje rozkvetlý kominíček, přesněji krvavec toten. Tuto velmi rozšířenou a známou rostlinu si vybral pro svá vajíčka a housenky drobný motýl modrásek bahenní. Jeden z celoevropsky chráněných a ubývajících druhů. Entomologové prosí: „Dejte nám o něm vědět“.