Potočnice lékařská - Nasturtium officinale

autor: Ondřej L. Kotouč
Potočnice lékařská je velmi stará léčivá bylina patřící do čeledi brukvovitých (Brassicaceae), její starší název zní řeřicha potoční. Její latinský název - Nasturtium officinale - je odvozen z latinského nasitortium - nos trápící a to pro její charakteristický zápach.

třída dvouděložné - Rosopsida
řádkaparotvaré - Capparales
čeleď brukvovité - Brassicaceae
rod potočnice - Nasturtium
druhpotočnice lékařská - Nasturtium officinale R. Br.

Charakteristika

Tato bylina se dorůstá výšky od 30 do 90 cm. Květenství je tvořeno hroznem vrcholíků, květů bílé barvy se žlutými prašníky a semeníky i šešulemi 3 x delšími než širokými. Spodní lístky jsou trojčetné, horní jsou výrazně lichozpeřené, úžlabí spodních listů se mohou vyskytnout kořínky. Za léčivku je považována, protože obsahuje hořčičné oleje, silice, hořčičinu a vitamín C.

Rozšíření

Ve volné přírodě se s ní můžeme setkat u pramenů, v příkopech v potocích s chladnou vodou a písčitým dnem, můžeme se s ní setkat i vysoko v horách. Rostlina je vytrvalá, kvete od května do září.

V Čechách a na Moravě je poměrně vzácná, poněkud hojnější je však již na Slovensku, kde je rozšířena od Bratislavy po Košice. Nejsevernějším evropským místem výskytu je Dánské město Gothland. Potočnice je rozšířena na všech kontinentech vyjma Austrálii a Antarktidu.

Ochrana

Podle českých zákonů patří potočnice lékařská mezi silně ohrožené druhy.

Možné užití

Její pomocí se léčily kurděje - avitaminóza, nervové bolesti a horečka. Ze semen se připravovala hořčice a s přezimujících částí rostliny salát. Do kultury byla zařazena poměrně pozdě - kolem roku 1800. První plantáže se objevily v okolí francouzské Chantilly, později se začala pěstovat i v Rakousku. Do doby, kdy se začaly zavádět plantáže byla potočnice sbírána ručně na místech jejího přirozeného výskytu, což však mělo také vliv na její kvalitu, když se náhodou do snůšky přimíchaly i části jiných vlhkomilných rostlin jako je pryskyřník (Ranunculus) nebo blatouch (Caltha).

český název Potočnice lékařská
latinský název Nasturtium officinalis
hlavní znaky charakteristický zápach, bílé květy v vrcholičnatém květenství
rozšíření všechny kontinenty kromě Australie a Antarktidy
doba květu IV - IX
půda vlhká
květ (četnost) čtyřčetný
plod (typ)šešule
ochrana silně ohrožený druh

zdroje:
Rostliny ve službách člověka (E. Hyams)
Atlas rostlin (A. Pilát / O. Ušák )
Co tu kvete? (D Aichele / M. Golteová-Bechtleová)
Malý Brehm (Jan John)



autor:
datum vydání:
26. dubna 2004


Diskuze k článku „Potočnice lékařská - Nasturtium officinale“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!