Rubrika: ZA ZÁŽITKY DO PŘÍRODY
Originální dětská krosna na výlety
20. květen 2014, Petr KadlíkMáte malé děti a chodíte s nimi na výlety do přírody s krosnou? Nedávno se objevila zajímavá alternativa, která je lehčí, skladnější a pro děti zábavnější variantou - nosítka Piggyback Rider.
Pohoří na Šumavě – krajina lidských příběhů
27. březen 2014, Mgr. Radomír DohnalNa třicet rozvalin, šestice stojících domů, střechy zbavený kostelík a dva stálí obyvatelé. Nezní to moc lákavě, ale přesto si tohle pozapomenuté místo naši pozornost zaslouží. Byla by škoda minout Pohoří na Šumavě, ves zaniklou oficiálně v osmdesátých letech, ale k zániku odsouzenou už vlastně mnohem dřív. Patří totiž mezi jedny z nejhezčích koutů Novohradských hor. Oblast trochu melancholická, nutící k zamyšlení nad během světových dějin,…
Historie cyklistiky v kostce
27. březen 2014, Petr KadlíkTeploty stoupají na velmi příjemné hodnoty a je tedy už nejvyšší čas připravit kolo na sezónu. Zajímalo by vás, z čeho se dnešní jízdní kola vyvinula? Nabízíme vám velmi povedenou animaci, která téměř 200 let vývoje shrne do jedné minuty.
Hřebeny severu Jeseníků aneb Vzhůru do sedel!
20. únor 2014, Mgr. Radomír DohnalNenáročná desetikilometrová vycházka lesy a horskými holinami krajem, pod který se podepsal ledovec.
Už je to tady – jaro v naší zemi opět ožívá!
17. únor 2014, Alena RulfováJistě jste už na jaře spatřili posedávat na drátě či poletovat na obloze první vlaštovku, a řekli jste si, že jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Nicméně jaro si bez první vlaštovky dovede představit málokdo. A navíc na příletu prvních jarních ptáků se lze mnoho naučit.
Přesná výška Sněžky - 1603,30 metrů nad mořem
11. únor 2014, Petr KadlíkKrkonošská Sněžka je sice nejvyšší hora České republiky, přesto není moc jasno jak je opravdu vysoká. Někdo si ze školy pamatuje výšku 1602 metrů, dlouho se uváděla i nadmořská výška Sněžky 1601 metrů. Ani jedno ale není správně.
Na kole lužními lesy – Soutok Moravy a Dyje
18. listopad 2013, Mgr. Radomír DohnalTrocha drncání po lesní blátivce (terminus technicus, jedná se o „nezpevněnou lesní cestu“), která nás provede cípem lesa, jež je mimochodem přes jaro krásně prorostlý česnekem medvědím, ústí až na široce rozprostřenou louku. Můžeme se směle pustit do diskuze, jestli nám tahle louka připomíná spíše „rozvolněnou zeleň“ tolik typickou pro lužní háje anebo spíš cíleně nepěstěný „anglický park“. Komisař Barnaby z Midsomeru za nás tenhle…
Na kole lužními lesy – Soutok Moravy a Dyje
15. říjen 2013, Mgr. Radomír DohnalKdyž se řekne niva, nemá hned přírodovědec nutně na mysli sýr s modrou plísní. Ona taková niva, rovinatý a plochý povrch na dně říčního údolí, za povodní často zaplavovaný, je totiž už dost zajímavé místo samo o sobě. Údolní niva řek Moravy a Dyje, která lemuje nejjižnější cíp naší země, je proto naším dalším cílem.
Pomůžete zachránit vltavské škeble?
2. říjen 2013, Petr KadlíkV noci na pondělí 7. října poklesne hladina Vltavy u jezu v Troji o 2,5 metru. ČSOP v Praze organizuje záchrannou akci, při které se škeble posbírají a přenesou do vody. Bude to dost práce, je potřeba cca 100 dobrovolníků. Pomůžete?
Kam na výlet v okolí Tábora? Navštivte hrad Choustník a Chýnovské jeskyně
1. říjen 2013, Veronika HalákováJižní Čechy patří k nejhezčím koutům naší republiky. Najdete tu krásné zámky, v lesích ukryté tajuplné hrady nebo malebné vesničky vystavěné ve stylu selského baroka. Je to také kraj rybníků, které vábí ročně tisíce turistů a rybářů. Přicházející podzim spíše než k posezení u vody bude lákat k poznávání starých památek a zajímavých míst. Máte-li cestu poblíž Tábora, nevynechejte návštěvu těchto dvou krás. Zvládnete je bez problémů…