Homo Kaktusář

autor: Viktor Daněk
Na otázku jak se rodí kaktusář neumím dost dobře odpovědět. Začíná to často tak, že zárodek budoucího kaktusáře, říkejme mu třeba František, uvidí na návštěvě u kamaráda čerstvě rozkvetlý kaktus, hostitel se s ním samozřejmě rád pochlubí a František náhle zatouží mít taky takový klenůtek, který by rozjasnil jeho šedivou garsonku. Hostitel ihned nabízí několik semenáčků. František se zdvořile brání, ale rád je nakonec strčí do kapsy. Kdo by odolal.

listování v kapitolách článku 'Homo Kaktusář'
« předchozí
  1. O kaktusech
  2. Historie kaktusářství
  3. Co kaktusům nabídnout
  4. Rozšíření sbírky
  5. Kompletní fotogalerie k článku

cset="/nahledy/k/kak/kaktusy-epifyt-foto-192x257.webp 192w, /nahledy/k/kak/kaktusy-epifyt-foto-352x470.webp 352w" sizes="(max-width: 500px) 192px, 352px"> Epyfit - klikněte pro zobrazení detailu
Epyfit
Atuor snímku: Viktor Daněk
Autor: Viktor Daněk
Třetí možností je rozmnožení vlastních rostlin. Nejjednodušeji to jde vegetativně. Rostliny často odnožují, jindy ve stáří tvoří trsy. Novou mladou rostlinku opatrně sebereme, pokud drží jen na cévním svazku, nebo seřízneme vydezinfikovaným nožem, ránu ošetříme 3% roztokem peroxidu vodíku. Nový řízek dáme na slunce aby zaschl a počkáme několik dní nebo týdnů až se vytvoří malinké bíle hlavičky čekacích kořínků, pokud se nevytvoří, dále nečekáme. Řízek zasadíme do našeho substrátu zalijeme a čekáme jak se uchytí.

Některé rostliny, ale neodnožují, chceme-li je vegetativně rozmnožit musíme je nutné je k tomu donutit. Drastickým způsobem je navrtání vegetačního vrcholu staršího jedince. Tím je rostlina zničena a v poslední předsmrtelné křeči se bude snažit instinktivně zachovat potomstvo, takže obraší. Někdy rostlina nevytvoří trs ale z posledních sil vykvete a pokud se nám ji nepodaří opylovat, máme smůlu a dobře nám tak. Já jsem ještě nikdy neměl to srdce rostlinku navrtat. Jiným způsobem jak přinutit rostlinu k vytvoření trsu je roubování. Kaktus se "přilepí" na podnož, která má lepší kořeny a rychleji roste. Naroubovaný kaktus tak velmi rychle a bujně roste a často vytváří trsy a množství květů. Roubováním ale zkracujeme životnost rostlinky jen na několik málo let.

K roubování si vybereme teplý slunečný den. Jako podnož nám poslouží většina ze sloupcovitých rychle rostoucích kaktusů. Jen o podnožích by se dal napsat celý článek, takže pokud se k roubování dostanete, zkuste se informovat u někoho, kdo má s roubováním kaktusů zkušenosti. Nejlepšími druhy pro roubování jsou eriocereus jusbertii a další eriocereusy pro teplomilné rostliny, Trichocereus spachianus a další trichocereusy pro chladnomilné rostliny a u nás oblíbený univesrální echinopsis křížený s lobívíí.

Alkoholem vydezinfikovaným nožem si rovnoběžně plynulým řezem zařízneme podnož asi deset cm nad povrchem substrátu, pokud se nám řez nepovede úplně rovný, provedeme ho k


listování v kapitolách článku 'Homo Kaktusář'
« předchozí
  1. O kaktusech
  2. Historie kaktusářství
  3. Co kaktusům nabídnout
  4. Rozšíření sbírky
  5. Kompletní fotogalerie k článku


autor:
datum vydání:
25. dubna 2005


Diskuze k článku „Homo Kaktusář“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!