Rubrika: TECHNOLOGIE A PŘÍRODA

Fotografujeme digitálně 2

24. únor 2006, Ing. Vladimír Anděl
V přírodě můžeme fotografovat nejen krajinu, ale i mnohem menší věci. Řada fotoaparátů a též Minolta A200 je k tomu vybavena funkcí makro.

Problematika externích nákladů elektráren

16. únor 2006, Lukáš Rytíř
Velmi častým argumentem pro podporu drahých obnovitelných zdrojů energie je, že klasické elektrárny (jaderné elektrárny, uhelné, plynové) mají ve skutečnosti vyšší náklady, než se uvádí. Jedná se o tzv. "externí náklady", tj. náklady, které neplatí výrobce, ale přechází na třetí stranu. Jedná se především o škody na životním prostředí, zdraví obyvatelstva, ovlivnění zemědělské produkce, apod. Jaké jsou tyto náklady? Dají se nějak spočítat? Ano…

Projekt úspory energie na roudnickém Gymnáziu

9. únor 2006, Jakub Červenka
Gymnázium v Roudnici nad Labem se letošní rok přihlásilo do projektu "Úspory energie na školách". Každá škola v České republice má právo se do tohoto projektu přihlásit pouze jednou, a je tedy o to větší snaha dosáhnout dobrých výsledků.
Fotografujeme digitálně - aneb jak upravit fotky v PC: Fotografováním se zabývám pouze amatérsky a s…

Fotografujeme digitálně - aneb jak upravit fotky v PC

8. listopad 2005, Ing. Vladimír Anděl
Fotografováním se zabývám pouze amatérsky a s digitálním přístrojem se teprv učím. Přesto bych se chtěl podělit o některé zkušenosti, které jsem získal za tři měsíce fotografováním převážně přírody s Minoltou A200.
Natáčení zvuků z přírody - díl 5: V minulém dílu jsem se pokusil objasnit, jak…

Natáčení zvuků z přírody - díl 5

14. září 2005, Ing. Vladimír Anděl
V minulém dílu jsem se pokusil objasnit, jak funguje netopýří sonar. Protože tento princip nedokáže vysvětlit, jak netopýři s větší délkou výkřiku 'vidí' na blízko, pokusil jsem se o vysvětlení v podobě využití Dopplerova jevu. Při tom jsem vycházel z tvaru netopýřího signálu a z fyzikálních možností jeho sluchu.
Recenze ultrazoomu Konica Minolta DiMAGE Z5: Při fotografování v přírodě je snad…

Recenze ultrazoomu Konica Minolta DiMAGE Z5

9. květen 2005, Petr Kadlík
Při fotografování v přírodě je snad nejčastější problém v tom, že fotografované zvíře nebo událost je příliš daleko. Jedním z řešení je ultrazoomový přístroj, tedy fotoaparát s velkým přiblížením objektivu. Dnes Vám představíme digitální fotoaparát Minolta DiMAGE Z5, který nabízí 12 násobný zoom a přitom se vejde do větší kapsy.

Příroda a nejmodernější technika - bionika

23. březen 2005, Lenka Kadlíková
Asi všichni bez rozdílu známe pět základních smyslů, které ke svému životu využíváme nejen my lidé, ale i ostatní živočichové. Někteří z nich mají smysly ještě mnohem vyvinutější než my. Nás však příroda obdařila inteligencí, která nám pomůže vymyslet přístroje, s jejichž pomocí tyto nedostatky překonáme. Výzkumem v této oblasti se zabývá bionika.

Nová generace solárních panelů

18. leden 2005, Petr Kadlík
Až do současnosti je asi největší brzdou většího rozšíření solárních panelů fakt, že mají smysluplnou účinnost jen při jasné obloze. To není problém pro využívání solární energie na pouštích či v Austrálii, ale v našich končinách rozhodně ano. Je to jednoduchá rovnice - není slunce, není elektřina. To už ale nemusí platit.
Fotografické filtry - seznamte se prosím...: Pokud chcete získat kvalitní a zajímavé snímky…

Fotografické filtry - seznamte se prosím...

4. leden 2005, ing. Jan Doležal
Pokud chcete získat kvalitní a zajímavé snímky přírody, mohou Vám fotografické filtry výrazně pomoci. Někdy jsou dokonce nezbytností. Dnešní článek Vás na příkladech seznámí s možnostmi a výhodami nejrůznějších typů filtrů.

Ekologie v elektronice

20. prosinec 2004, Ing. Vladimír Anděl
Lidstvo se již několikrát poučilo a některé látky, u kterých se po letech používání zjistila jejich škodlivost, zakázalo. Vzpomeňme třeba DDT, kadmiované šroubky (nyní se zinkují), polychlorované bifenyly zlepšující vlastnosti transformátorového oleje, freony v ledničkách nebo olovo v automobilovém benzínu.
Listování: předcházející  | 7 | 8 [ 9 ]  10 | 11 další
Celkem 11 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.