Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny stabilizuje Šumavu a parky otevře šetrnému turismu
8. říjen 2015, Ministerstvo životního prostředíPraha, 7. října 2015 – Poslanci dnes ve Sněmovně rozjednali novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která se zaměřuje výhradně na novelizaci částí zákona o národních parcích. Novela, která ruší zákazy vstupu po vyznačených cestách v nejchráněnějších zónách parků a pro ochranu místní přírody zavádí tzv. klidová území, otevře národní parky šetrnému turismu, výrazně zjednoduší a zpřehlední legislativu všech našich národních parků a…
Jan Mládek: Dukovany a jaderné úložiště místo uhlí?
8. říjen 2015, Hnutí DUHA OlomoucZ podivného obchodu ministra průmyslu, který navrhl ekologickým organizacím, dává smysl jediné - ponechat uhlí v zemi
Vláda zítra projedná antifosilní zákon, který slíbila ve svém programu. Nepřijme však místo zákona jen nezávaznou koncepci?
29. září 2015, Hnutí DUHAúterý 29. září 2015
Zítřejší večerní (od 20:00) jednání vlády se může stát důležitým krokem k nastartování moderní chytré ekonomiky, oživení strojírenského průmyslu i stavebnictví, vzniku tisíců nových pracovních míst, poklesu znečištění i výdajů domácností. Ministři totiž projednají věcný záměr zákona o snižování závislosti na fosilních palivech (tzv. antifosilní zákon) [1].
Na Alej roku 2015 aspiruje už 39 adeptek,na nominace zbývá poslední týden
23. září 2015, Arnika – Centrum pro podporu občanůČR/KRAJE – Už 39 stromořadí z celé republiky se uchází o titul Alej roku 2015. Nejvíce nominací mají kraje Jihočeský a Středočeský, naopak jen po jedné zástupkyni zatím lidé přihlásili z krajů Moravskoslezského, Olomouckého, Ústeckého a Zlínského. Nominace se na webu http://alejroku.cz uzavírají až 30. září, takže lidé mají stále šanci svou oblíbenou krajinnou dominantu přihlásit. O tom, kdo zvítězí v jednotlivých krajích i celé republice, bude…
Dvě třetiny mořských ptáků mají v žaludku umělohmotný odpad
22. září 2015, Mgr. Jana HájkováVýzkumníci bijí na poplach kvůli znečištění životního prostředí. Přes 66 procent ptáků žijících v blízkosti moří má v žaludku zbytky umělé hmoty. Vědci vybízejí ke zlepšení našeho chování právě ve vztahu k třídění odpadů. Situace se totiž rok od roku rapidně zhoršuje a předpokládá se, že za 35 let by takto mohlo být postiženo až 95 procent všech zvířat žijících na Zemi.
Copak to mám to běhá na chalupě? Kolčava, hranostaj, kuna, tchoř, vydra nebo snad jezevec? Aneb lasicovití v Čechách
22. září 2015, Adéla BienováSedím před chatou v Tatrách a tu uvidím malou drobnou rezavou lasičku, jak poskakuje z kamene na kámen. Vedle mě svačí česká rodinka. Dcera, školačka, se ptá maminky: „Mami, co to je za zvířátko?“. Maminka duchaplně odpoví: „To je svišť, ti žijí v horách“. Tatínek na to: „Anebo to může být kuna“. Děvčátko se spokojilo s odpovědí a šlo tedy vyfotit tu „kunu“ nebo „sviště“.
Na Šluknovsku vrátí do krajiny historické stromořadí, lidé se mohou stát patrony mladých stromů
21. září 2015, Arnika – Centrum pro podporu občanůŠLUKNOVSKO – Devětapadesát nových dubů, plánuje vysázet nevládní organizace Arnika s místními dobrovolníky na česko-německém pomezí (1). Rozjíždí proto další ročník tradiční akce Lopatka pro alej, díky které se může zapojit i široká veřejnost a jejímž cílem je vysbírat dostatek peněz na sazenice i jejich ochranu před větrem a okusem. Na výsadbu je potřeba skoro sto tisíc korun a sázet se bude o posledním říjnovém víkendu. Přispět lze od…
Ekorada na září - Plazi na zahradě, jak jim pomoci
18. září 2015, Podblanické ekocentrum ČSOP VlašimŽivočichové, kteří se zabydlí na naší zahradě, zvyšují její biologickou rozmanitost i rekreační hodnotu, nebo jsou dokonce přímo prospěšní tím, že podporují nebo potlačují jiné druhy organismů.
V neposlední řadě jsou to rovněž naši sousedé, se kterými lze mít hezký vztah, a kteří váš život obohatí. Poskytnutím útočiště, prospíváme přírodní rovnováze v zahradě a zároveň předcházíme tomu,
aby zvířata osídlovala ty části našeho…
Cože to tu teď kvete? Krokus, šafrán, ocún nebo snad koniklec?
17. září 2015, Lenka KadlíkováV několika diskusích na Facebooku jsem zachytila v poslední době dotaz co že nám to roste za domem? A fotečky krásných růžových kvítků. Je několik hodně podobných druhů a hodně lidí si je plete. Tak si to trošku probereme.
První semínkovny klíčí v České republice – zahrádkáři tak mohou sdílet osivo jako za starých časů
15. září 2015, Klára HrdáProjekt Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej, který vznikl na podporu svobodného sdílení osiva, semínkaření a přírodního zahradničení, startuje v České republice. Pěstování vlastních semínek šetří vaši kapsu a přináší radost i relaxaci na zahradě. Jedna z prvních občanských semenných bank bude umístěná na půdě knihovny České botanické společnosti v Benátské ulici v Praze. Slavnosttně byla otevřena včera.