Mapování savců žijících v české republice

autor: Miloš Anděra
Národní muzeum ve spolupráci s taxonomickým serverem www.biolib.cz rozjelo internetový projekt zaměřený na mapování zvířat žijících v české přírodě. Pro začátek se jedná o savce. Zapojit do mapování se můžete i vy.

listování v kapitolách článku 'Mapování savců žijících v české republice'
« předchozí
  1. O mapování zvířat
  2. Která zvířata se mapují
  3. Jak mapovat
  4. Kompletní fotogalerie k článku

váních běžných druhů v horách) či na netypických stanovištích (zejména např. v městském prostředí).

Jak správně mapovat?

Pro účely mapování je samozřejmě nejdůležitější mít jistotu o jaký druh se jedná. Řadu našich drobnějších savců dokážou spolehlivě určit pouze odborníci. Měli byste se proto pokusit o detailní fotodokumentaci a při ní se zaměřit na určité speciální oblasti, zejména hlavu, uši a ocas (to platí zejména pro netopýry a hlodavce), kde lze většinou vidět rozlišovací znaky jednotlivých druhů. To se samozřejmě týká hlavně uhynulých (či raněných) exemplářů, zdravý jedinec by se asi takto pozorovat dobrovolně nenechal. Naši odborníci se pokusí druh determinovat a pokud na sebe uvedete kontakt (což byste měli kvůli případným doplňujícím otázkám), budou vás po určité době informovat o jaký druh se jedná, popř. tuto informaci doplní rovnou k záznamu pozorování.

Pokud jste si sami jistí determinací, nemusíte připojovat fotodokumentaci, napište ale v takovém případě prosím, jaké máte s určováním savců zkušenosti, aby bylo možné posoudit, do jaké míry je informace spolehlivá.

Kromě druhu (či údajů, které by odborníkům umožnily jeho určení), je nezbytné ke každému hlášení připojit i další údaje, bez nichž by záznam ve faunistické databázi nebyl plnohodnotný. Jde především o místo nálezu či pozorování - místní název (např. Kraví hora, Stříbrný rybník apod.) a katastrální území, na kterém lokalita leží, uvítáme i okres (neboť názvy řady obcí se u nás opakuji, a nemusí t


listování v kapitolách článku 'Mapování savců žijících v české republice'
« předchozí
  1. O mapování zvířat
  2. Která zvířata se mapují
  3. Jak mapovat
  4. Kompletní fotogalerie k článku


autor:
Miloš Anděra
email: milos.andera@nm.cz
Národní muzeum Praha

datum vydání:
29. května 2006


Diskuze k článku „Mapování savců žijících v české republice“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!