Rubrika: VŠE ŽIVÉ A NEŽIVÉ
Máme věřit pranostikám?
23. březen 2006, Ing. Dagmar HonsováModerní postupy v meteorologii využívající složité modely atmosféry NWP (Numerical Weather Prediction) a nejvýkonnější světové počítače umožňují poměrně úspěšně předpovědět vývoj počasí na dva až tři dny dopředu ... hovoříme zde o takzvaně krátkodobé předpovědi.
Biologie pěstovaných rostlin
20. březen 2006, RNDr. Jiří JaklV současnosti je zažitá představa, že pěstovanými rostlinami se biologové - botaničtí taxonomové nemají zabývat. Biologie je totiž přírodovědnou disciplínou, přičemž na přírodovědách se řeší především kytky "v přírodě" a těm pěstovaným není věnována pozornost, že prý již nezapadají do jakýchsi koncepcí.
Dendro a herbochronologie - svědectví stromů a bylin
13. březen 2006, RNDr. Jiří JaklSlyšeli jste o metodách dendrochronologie a herbochronologie? Obě tyto metody jsou zajímavé.
Naše olše a křestice
10. březen 2006, RNDr. Jiří JaklBřízovité u nás reprezentují vedle bříz právě i olše (Alnus) a olšičky neboli křestice (Duschekia) o kterých bude tento příspěvek.
Zima 2005/2006 v Praze
8. březen 2006, Ing. Dagmar HonsováJednadvacátého prosince ... nejkratší den v roce - začíná astronomická zima a letos opravdu přinesl zimu "jak se patří".
Skřivan polní - Alauda arvensis
7. březen 2006, Dr. MefistofelesSeděl jsem u počítače, řešil došlou poštu a poslouchal Vivaldiho Čtvero ročních období, když se před domem ozval hvizd. Vyšel jsem na terasu. "Vylez medvěde!" zubil se dole soused. "Jaro je tady." Pohlédl jsem na jednolitě šedou, těžkou oblohu s poletujícími vločkami. "Tomu říkáš jaro?
Pojď raději na grog. "Soused odmítavě zavrtěl hlavou. "Musím domů, ale byl jsem se podívat na Pohodnici a představ si, že už jsou tady skřivani. Tak zatím..."
Vlny hrůzy - tsunami
28. únor 2006, Ing. Dagmar HonsováTsunami - zřejmě nejužívanější a nejvíce skloňované slovo ve sdělovacích prostředcích ke konci roku 2004. Kdybychom toto slovo hledali ve slovníku spisovné češtiny, pak by bylo naše pátrání zbytečné. O tsunami se často hovoří jako o velké přívalové vlně. Z odborného hlediska je však toto označení nesprávné.
Ostružiníky - obrovská variabilita
27. únor 2006, RNDr. Jiří JaklOstružiníky (lat. Rubus) patří mezi naše taxonomicky nejobtížnější rody cévnatých rostlin vůbec. V ČR roste nejméně 110 domácích a přes 10 druhů zavlečených či pěstovaných. Tento příspěvek může být jakýmsi úvodem do batologie (vědě o ostružinících či chcete-li rubusech).
Morfická resonance čili Sheldrake versus Darwin
20. únor 2006, Vojtěch DostálCharles Darwin v roce 1859 ve svém díle o původu druhů vyslovil myšlenku, že před Adamem bylo něco "o trochu chlupatějšího". Pan Sheldrake o tom však ví své.
Dřevo je dřevo
17. únor 2006, RNDr. Jiří JaklDřevo je jedním z nejstarších materiálů, které se lidstvo naučilo využívat ke stavbě obydlí, výrobě pracovních nástrojů i jako zdroje energie či suroviny na výrobu papíru. Co je to dřevo a kde najít informace o dřevě by měl napovědět tento příspěvek.