Rubrika: AKTUALITY
První příbřežní větrná elektrárna v USA brzy zahájí činnost
3. prosinec 2016, Jiří Černý[ téma: Spojené státy americké, větrná elektrárna, OZE ]
Elektrárna, která se nachází na Block Islandu (stát Rhode Island), během několika dní začne vyrábět energii.
Dukovany dostaly zelenou pro 1 blok, Rakušanům se to nelíbí
31. březen 2016, Lenka Kadlíková[ téma: energetika, klimatická změna ]
První blok Jaderné elektrárny Dukovany má povolení pro další provoz. Rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČEZ obdržel včera v podvečer.
Na Šumavu se vrací divocí vlci
17. únor 2016, Mgr. Jana Hájková[ téma: šelmy, vlk ]
Po 140 letech byly za loňský rok spatřeni minimálně pětkrát v oblasti Národního parku Šumavy divocí vlci. Zatím se pravděpodobně nejedná o trvalou smečku, která by byla schopna rozmnožování, ale i tak je jejich návrat do této člověkem chráněnné přírodní krajiny perfektní zprávou. Vývoj stavu tamější přírody jde očividně správným směrem.
Skoro tisíc stromů plánují pokácet silničáři ve Frýdlantském výběžku na Liberecku, o kauze vznikl dokument
29. září 2015, Arnika – Centrum pro podporu občanů[ téma: šelmy, biodiverzita, les, klimatická změna ]
FRÝDLANTSKO – Až 954 stromů má padnout při pracích na rekonstrukci asi 20 kilometrů silnic, mají se totiž kromě výměny povrchu vozovky také rozšiřovat. Podle informací Arniky se však často jedná o silnice, po kterých projede jen pár desítek aut za celý den. Kromě jiného by měli lidé po rozšířených silnicích rychleji jezdit „od zámku k zámku“, což je také titul projektu rekonstrukce silnic. Nevládní organizace proto apeluje na autory projektu, aby…
Ministr Brabec z Bruselu: Schválili jsme pozici pro konferenci o ochraně klimatu v Paříži
21. září 2015, Ministerstvo životního prostředí[ téma: klimatická změna, legislativa ]
Brusel, 18. září 2015 – Rada pro životní prostředí dnes přijala závěry, které představují společnou pozici EU na mezinárodní klimatickou konferenci COP21, která se uskuteční na přelomu listopadu a prosince v Paříži. Českou republiku na Radě zastupoval ministr Richard Brabec.
Na Moravě se blíží kůrovcová kalamita s nejvyšší intenzitou za posledních dvacet let
17. září 2015, Mgr. Jana Hájková[ téma: klimatická změna, kůrovec ]
Horko a sucho letošního léta stojí za velkým přemnožením kůrovce. Ten momentálně nejvíce napadá lesy na severní a střední Moravě a takřka jedinou obranou proti němu je vykácení napadených dřevin.
Nová mikroskopická zobrazovací metoda slibuje přispět k udržení potravinových zdrojů. Zní od brněnských vědců.
5. květen 2015, Ústav přístrojové techniky AV ČR a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR[ téma: klimatická změna, potraviny, technologie ]
Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Mendelovy univerzity představil světu novou metodu pozorování rostlinných vzorků v jejich přirozeném stavu.
Na Šumavu se vrátil vlk
25. březen 2015, Petr Kadlík[ téma: Šumava, vlci, Rakousko, Německo, šelmy, biodiverzita ]
Poslední vlk byl na Šumavě zastřelen v roce 1874, má tam dokonce památník s názvem Vlčí kámen. Díky projektu Trans-Lynx ale nyní víme, že se vlk na Šumavu opět vrátil.
Mizejecí arktický led od roku 1987 do roku 2014
26. leden 2015, Petr Kadlík[ téma: ledovec, klimatická změna ]
Stále se vedou debaty, zda za globální oteplování může človek, nebo je to přirozený jev který ani příliš nedokážeme ovlivnit. Ale zpochybňovat ho moc nelze. Stejně jako se těžko zpochybní radikálně mizející led v Arktidě, jak ho zaznamenala NOAA.
Nenasytný křeček aneb rentgenové záběry křečka v akci
25. leden 2015, Petr KadlíkKřeček dokáže do svých lícních toreb nabrat až polovinu vlastní hmotnosti. Ale víte, kam přesně si křeček ty zásoby cpe?