Rubrika: LITERATURA A PŘÍRODA
Naše příroda v podzimním hávu – 5/15
5. říjen 2015, Mgr. Vendula PávkováPodzimní číslo Naší přírody přináší opět množství rozmanitých článků, ovšem ne jen těch podzimních. Dozvíte se, jak je to u nás s ježky, jaká zvěř se toulá v chladném období roku po lese, něco více o octomilkách, které sice všichni známe, ale nic moc o nich nevíme. Najdete tam i krásný článek o komárech, v létě notně proklínaných dotěrech, kteří ovšem také mají své důležité místo na Zemi. Nechte se zlákat na výlet do podzimních…
Kniha Neviditelný lidský svět
21. květen 2015, Lenka KadlíkováČlověk tráví většinu svého života ve stejném prostředí, obklopen důvěrně známými předměty. Ale je tomu opravdu tak?
Kniha Předkové. Evoluce člověka
12. květen 2015, Lenka KadlíkováV čem je vývoj člověka jedinečný? Cílem této knihy je utřídit dosažené poznatky o lidské evoluci k datu druhého desetiletí 21. století.
Vegetace České republiky 4 Lesní a křovinná vegetace
7. květen 2015, Lenka KadlíkováČtyřdílná monografie Vegetace České republiky systematicky shrnuje znalosti o typech rostlinných společenstev vyskytujících se na našem území. Popisuje jejich floristickou skladbu, ekologii, dynamiku, rozšíření a hospodářský význam ve strukturovaném textu, který je bohatě doplněn barevnými fotografiemi porostů, mapami rozšíření, grafy a srovnávacími tabulkami druhového složení.
Kniha Věda nepadá daleko od stromu
30. duben 2015, Lenka KadlíkováTěžko najít v ČR někoho, kdo by neobdivoval slavného vědce a vynálezce Otto Wichterleho. Všichni znají i jediného českého vědeckého nositele Nobelovy ceny, Jaroslava Heyrovského, objevitele polarografie. Do trojice nejznámějších českých badatelů patří bezesporu chemik Antonín Holý, z jehož výzkumu vzešly léky proti AIDS a jiným virovým onemocněním. Co vlastně dělají děti těchto vynikajících vědců?
Přivítejte jaro s Naší přírodou – 2/15
16. duben 2015, Mgr. Vendula PávkováMáme tu duben a tedy dle kalendáře jaro. Ve skutečnosti se během dne několikrát vystřídá zimní sněhová fujavice, sluníčko i krupobití. Prostě aprílové počasí v celé své síle. Tedy alespoň začátkem měsíce, kdy vznikají tyto řádky. Pojďte si raději znovu „vlézt za kamna“, jak nám radí přísloví, a nezapomeňte si s sebou vzít nové číslo Naší přírody.
Kniha Vajíčka a larvy obojživelníků České republiky (Atlas)
16. duben 2015, Lenka KadlíkováPublikace se snaží podat ucelený a co nejpodrobnější přehled snůšek a larev všech našich druhů obojživelníků, doplněný rozsáhlou fotodokumentací a kresbami ústních disků pulců a vývojových fází ocasatých obojživelníků a žab.
Kniha Divoká příroda Prahy a blízkého okolí (Průvodce)
9. duben 2015, Lenka KadlíkováPrůvodce tou částí pražské přírody, o kterou se nikdo nestará, málokdo ji zná a skoro nikdo ji nemá rád.
Kniha Pavouci České republiky (edice Atlas)
2. duben 2015, Lenka KadlíkováPavouci bezesporu patří k nejpopulárnějším skupinám živočichů, díky své všudypřítomnosti i nápadným a zajímavým životním projevům, jakým je např. tvorba pavučin či unikátní lov kořisti.
Kniha Atlas šumavských savců
16. březen 2015, Lenka KadlíkováČtvrtý titul z řady jedinečných atlasů šumavské přírody, jejichž autory jsou vždy renomovaní odborníci – tentokrát zoologové RNDr. Miloš Anděra, CSc. a prof. Ing. Jaroslav Červený, CSc.