Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Proč závodníci zatím nemohou do Seiny?
30. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ téma: sport, olympiáda, koupání, voda, znečištění ]
Pár dní před olympiádou byla v Seině voda natolik čistá, že se v ní lidé teoreticky mohli klidně koupat. Učinilo tak několik politiků v čele s francouzskou ministryní sportu či starostkou Paříže. Nyní to však po deštích tak růžově nevypadá. Co je na vodě v Seině špatně?
Ostropestřec mariánský - to pravé pro játra, může pomoci i při alergiích
24. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováBylina s krkolomným názvem, často používaná jako okrasná rostlina, i když při její likvidaci na podzim už její okrasnost spíš proklínáme. Málokdo však ví, že ostropestřec u nás dokáže vzácně růst i planě, a že se v něm skrývá hotový poklad pro naše játra a očistu. K čemu všemu nám tedy ostropestřec může být užitečný?
Značky na stromech – ne každá znamená kácení
22. červenec 2024, Lenka KadlíkováJistě jste si při procházkách lesem všimli krom turistických značek i mnoha dalších, které tu nechali nejen lesníci, ale i další organizace. Ne všechny znamenají konec života stromu. Mnohde je tomu právě naopak.
Léčivé rostlinky pro naše cévy
17. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováCévy jsou nezbytnou součástí našeho organismu, díky nim nám koluje v těle krev, a vlastně žijeme. Bez cév to zkrátka nejde. Proto bychom se o ně měly s náležitou péčí umět postarat, aby nám dlouho vydržely a zajistily onu toužebnou dlouhověkost a spokojenost až do pozdních let.
Opravdu budováním domečku z vytrhaného živého mechu budujeme v dětech vztah k přírodě?
16. červenec 2024, Lenka KadlíkováNa Facebooku správy Krnap se objevila fotografie místa, kde si nějaké dítko hrálo s lesními přírodninami a vyskládalo je podle své fantazie. Na tom v zásadě není nic špatného, pokud to není v Národním parku a těmi přírodninami není čerstvě vytrhaný mech či květiny. Reakce diskutujících?
Červená řepa – omlazující zázrak
10. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováVšichni si jistě pamatujeme červenou řepu ze školních jídelen nebo zavařenou od babiček, kdy byla kolikrát až „nezbytnou“ pochoutkou podobně jako rybí olej. Mnohým z nás se díky tomu podařilo si ji znechutit, a na její konzumaci jsme v dospělosti zanevřeli. Červená řepa je však hotový zázrak, a tak je výhodné, pokud se nám jí podaří přijít znova na chuť, třeba i jen v podobě šťávy.
Beruška vodní - nezbaví vás mšic, ale pomůže vyčistit jezírko
9. červenec 2024, Lenka KadlíkováVšichni známe dospělou „berušku“ neboli slunéčko sedmitečné, někteří poznáme její larvu. Pojďme se ale podívat na pravou berušku, berušku vodní. Drobného korýše, kterého najdeme ve vodě.
Jaký vybrat opalovací krém s ohledem na přírodu?
8. červenec 2024, Lenka KadlíkováOpalovací krém či jiný přípravek chránící pokožku před slunečním zářením je jedním ze základních věcí, které v létě kupujeme. Nedoporučíme Vám konkrétní přípravek, ale navedeme Vás jak vybírat. Většina z nás si ovšem neuvědomuje, že vybírat bychom měli nejen podle ochranného faktoru, ale i podle toho jaká látka tento faktor zaručuje. Některé jsou totiž vyloženě nebezpečné pro život ve vodě. Pokud tedy jedete k moři nebo využíváte…
Bylinky na spáleniny a popáleniny
3. červenec 2024, Blanka HolzäpfelováKaždý z nás už se jistě někdy v životě spálil, ať už jen v podobě sáhnutí na horkou plotýnku, nejčastěji jako děti nebo z nepozornosti, polití vařící vodou nebo třeba dlouhým opalováním. A všichni jistě víme, jak nepříjemný to dokáže být zážitek, a ještě horší léčba. Proto si nyní ukážeme, které bylinky nám v léčbě spálenin a popálenin mohou pomoci.
Palubky mají bohaté možnosti využití
3. červenec 2024, REKLAMATěžko byste hledali univerzálnější materiál, než jsou dřevěné palubky. I proto se mezi stavebníky těší velké oblibě. Pojďme si je proto o něco blíže představit a rozebrat.