Rubrika: AKTUALITY
Pes odsouzený k smrti, který dostal šanci na nový šťastný život
6. srpen 2020, Zdeněk Špaček[ téma: domácí mazlíčci, pes ]
Život je někdy otázkou náhody. Náš článek vás seznámí s dojemným příběhem psa, kterého sice na začátku čekalo nezákonné uspání od veterináře, ale nakonec díky šťastné náhodě a lidem s dobrým srdcem dostal šanci žít dál.
Pozitivní dopad koronaviru – čistší ovzduší
3. březen 2020, Mgr. Jana Hájková[ téma: Covid 19, klimatická změna, ovzduší ]
Covid 19, nemoc způsobená koronavirem šířícím se z Asie, o které se poslední dobou dennodenně dozvídáme z medií, s sebou přináší mnohá negativa. Typickým příkladem je omezení produkce všeho druhu, následný výrazný pokles akcií a nestabilitu a nejistotu na světových trzích. A to nemluvím o dopadech na lidské zdraví a společenskou stabilitu. Postupem času se ale taktéž ukazuje, že tato infekce má doslova blahodárné účinky na ovzduší.
Hodina Země, alias tma tmoucí
24. březen 2018, Mgr. Jana Hájková[ téma: klimatická změna ]
Dnes se můžete i vy připojit k hodině Země a alespoň na šedesát minut vše pozhasínat a ponořit se do tmy. Zúčastní se nejen jednotlivé domácnosti, ale také firmy nebo celá města. Cílem je upozornit na klimatické změny.
Chytří toulaví psi v moskevském metru
29. listopad 2017, Petr Kadlík[ téma: domácí mazlíčci, pes ]
Metro zná snad každý z nás, ale metro v Moskvě má jednu velkou zvláštnost. Ke svému transportu ho chytře využívají smečky psů potulujících se po městě.
Piloti, před letem nezapomeňte zkontrolovat kočku!
30. říjen 2017, Petr KadlíkPiloti musí před každým letem zkontrolovat řadu věcí. Ode dneška si tam nejspíš připíšou další povinnost - zkontrolovat, jestli v křídle jejich letadla nespí kočka.
S mapováním Velkého bariérového útesu pomáhá i umělá inteligence
3. říjen 2017, Jiří Černý[ téma: Velký bariérový útes, bělení korálů, technologie, umělá inteligence, dron ]
Velký bariérový útes sice v posledních letech postihlo rozsáhlé bělení, ale stále žije. A jeho stav je zapotřebí průběžně sledovat.
Umělé povrchy inspirované křídly cikád by mohly mít úžasné vlastnosti
11. srpen 2017, Jiří Černý[ téma: cikády, technologie ]
Samočištění, odmrazování, odolnost vůči zamlžení – to jsou nejzajímavější vlastnosti, které by mohly mít umělé povrchy inspirované křídly cikád. Plyne to z nové studie provedené odborníky z University of Illinois.
Opět k nám zavál saharský písek, očekávejme i červený déšť
3. srpen 2017, Mgr. Jana Hájková[ téma: Sahara, klimatická změna ]
Nejenom, že do naší republiky proudí teplý vzduch z jižních krajů, ale díky povětrnostním podmínkám můžeme v následujících dnech očekávat také příliv saharského písku. Tam se nyní denní teploty pohybují kolem 50 stupňů. Vzdušné proudy vynesou drobné částečky do troposféry a písek se pak díky jižnímu proudění dostává i nad Evropu.
Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům
27. červenec 2017, Jiří Černý[ téma: psi, vlci, evoluce, domestikace, geny ]
Nová studie zjistila, že psi sdílejí jistý „chromozomální překryv“ s takzvaným Williamsovým-Beurenovým syndromem, který lidi mj. činí přátelštějšími.
Vlk se po více než dvou stech letech usadil v Krušných horách
12. leden 2017, Mgr. Jana Hájková[ téma: šelmy, vlk ]
Až doteď to byly spíše jen dohady. Nyní ale mají ochránci přírody díky fotopasti jasno. Nad Chomutovem se zabydlela celá smečka vlků. Mělo by jít přibližně o minimálně 3-4 člennou skupinu (nejsou si zcela jisti jedním starším, mohutnějším samcem), přičemž ale zatím není jasné, zda se nerozrostla ještě i o mláďata a případně kolik jich je.