Rubrika: KLIMATICKÁ ZMĚNA
Paleoklima a paleoklimatologie
3. duben 2007, Ing. Dagmar Honsová[ téma: klimatická změna ]
Validní záznamy o charakteru počasí na Zemi máme k dispozici teprve za posledních 125 let, což souvisí s vývojem meteorologických přístrojů. Podnebí v prehistorických epochách se označuje jako paleoklima a jeho studiem se zabývá paleoklimatologie.
Kdy nám dojde uran?
2. únor 2007, Václav Pokorný[ téma: klimatická změna, energetika, těžba ]
Neustále se objevují názory, že je zbytečné stavět nové jaderné elektrárny, protože uranu máme na pár let. Navíc se zdražuje a jaderná energie tedy bude nedostupná. Jak to tedy je ve skutečnosti? Vezmu pouze naši republiku, a přistupuji na myšlenku, že všude kolem je uran tak drahý, že si ho nemůžeme dovolit.
Vítr jako pohroma (orkán Kyrill)
22. leden 2007, Ing. Dagmar Honsová[ téma: klimatická změna, počasí ]
Větrná pohroma, která postihla naše území a celou Evropu z 18. na 19. ledna 2007, dostala název orkán Kyrill. Co to je orkán, proč vůbec fouká tak silný vítr.
Odhady a dopady změny klimatu
17. srpen 2006, Ing. Dagmar Honsová[ téma: klimatická změna, počasí ]
Letos se o změně klimatu a jeho možných příčinách hovoří daleko častěji než v minulých letech. Nejprve to bylo v souvislosti s dlouhou zimou, která byla vůbec tou nejdelší za posledních 60 let a nyní i díky teplotně nadprůměrnému červenci s 20 tropickými dny a 8 tropickými nocemi, či některými povodněmi.
Vliv oceánu na klima
16. květen 2006, Ing. Dagmar Honsová[ téma: klimatická změna, oceán ]
Oceán řídí klima a počasí na celé Zemi. Někde je jeho vliv větší, jinde naopak jen minimální, ale pro velkou většinu území obydleného člověkem je klima výsledkem právě působení oceánu, platí to pro celou Evropu, východ Ameriky, Japonsko atd.
Pražské povodně 20. století
4. duben 2006, Ing. Dagmar Honsová[ téma: klimatická změna, povodně ]
Vltava je nejdelší a největší českou řekou, pramení na Šumavě ve výšce okolo 1170 m nad mořem. Její tok sleduje nejprve v délce asi 100 km šumavský hřeben, pod nádrží Lipno se stáčí na sever směrem k Praze. Po cestě přibírá velké přítoky Lužnici, Otavu, Sázavu a už na území Prahy Berounku. Povodí Vltavy má vějířovitý tvar a na velikosti jeho celkové plochy se uvedené čtyři hlavní přítoky podílejí více než 75 %. Tato skutečnost ovlivňuje…
Země volá o pomoc
27. březen 2006, Alena Rulfová[ téma: klimatická změna ]
Dnešní článek jsem se rozhodla napsat ze strachu nikoliv o Zemi, ale především o nás Čechy.
Globální oteplování a jaderné elektrárny
16. březen 2006, Lukáš Rytíř[ téma: klimatická změna, energetika ]
Není snad jediného týdne, ve kterém bychom nezaslechli zprávu o globálním oteplování, klimatických změnách, které patrně souvisí s lidskou činností, především s pálením fosilních paliv (Ropa, uhlí, zemní plyn). Jaderná energetika vytváří minimum skleníkových plynů a může tak být důležitým nástrojem boje proti globálním klimatickým změnám.
Katrina, Rita, Wilma a jiné rozzuřené děvy (jevy)
31. říjen 2005, Tomáš Tichý[ téma: klimatická změna, počasí ]
Nejprve si zopakujeme pojmy ze základní školy. Co je to hurikán, tajfun a co to je cyklón. No, víte někdo?
Sírouhlík ako nebezpečná zložka exhalátov
19. říjen 2005, Pavla Šimonová[ téma: klimatická změna, ovzduší ]
Oboznámenie s vlastnosťami sírouhlíka a nebezpe-čenstvom, ktoré môže spôsobiť ako jedovatý exhalát.