Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Inspirace přírodou (5. díl) – příroda sacharidy (téměř) nezná
5. březen 2015, Stanislav KuncVydejme se na procházku proti toku času evoluce člověka. A to až do časů kdy člověk nijak zásadně neměnil a „nevylepšoval“ svět kolem sebe. Tedy do přírody „pravé panenské“...
Máte někoho rádi? Darujte svobodu! Vhodné i jako svatební dar!
19. únor 2015, Lucie MatulováVypouštění vyléčených sov, dravců, sýkorek a ježků z vlastních rukou, romantika orchidejové louky při západu slunce,selfie s ještěrkou a se sovou, den s drsným záchranářem divokých zvířat,vlastní ukrytá lavička na záchráněné lokalitě.
Pod ochranou solárních Baronů
5. leden 2015, Ing. Antonín Kintl, Ing. Jakub Elbl, Ing. Ivan Tůma Ph.D.S rychlým rozvojem fotovoltaických elektráren, se zvedla vlna nevole týkající se záboru zemědělské půdy vyskytující se právě pod mnohohektarovými solárními parky. V řadě publikovaných článků se můžeme dočíst, že v České republice denně přijdeme až o 15 ha orné půdy. Toto číslo je v převážné části vztaženo k nevratnému zastavění půdy neboli pokrytí půdy betonem či asfaltem. Ve světě se pro tento jev používá označení „soil silling“.…
Nejlevnější elektřina
18. listopad 2014, RNDr. Jiří JaklZačněme otázkou, zda je možné mít elektřinu, za kterou nemusíme prakticky nic platit? Celkem se ujalo tvrzení, že nejlevnější elektřina je ta nevyrobená. Opáčím, že ještě výhodnější může být využití přebytkové elektřiny z obnovitelných zdrojů, jejíž hodnota na burze může mít dokonce zápornou hodnotu.
Ekologické doplňování potravin v obchodech
23. říjen 2014, RNDr. Jiří JaklDoplňování zboží (merchandising) v potravinových obchodech je ve velké míře spíše mechanickou záležitostí, ale má také svá pravidla. Obchody se snaží hlavně o vytvoření dojmu s dostatkem nabízeného zboží. Pak se zákazníci cítí dobře a rádi si také vybírají. Optimalizací doplňování zboží spolu s uvědoměním zákazníků lze snížit množství vznikajících potravinových odpadů.
Jak vytvořit z PET lahve diamant aneb Největší hlouposti, které lidé dělají s recyklovatelným odpadem
29. září 2014, Samosebou.czMyslíte, že by šlo vyrobit z PET lahve diamant? Zní to šíleně, ale teoreticky možné to je. Jakoukoli věc, která obsahuje uhlík, lze totiž za určitých okolností „přetavit“ na tento vzácný nerost. Stačí jen vytvořit teplotu kolem 1 300 °C, vyvinout obrovský tlak a rázem máte čirý krystal uhlíku.
Odpadní voda – Hnojivá závlaha pro zemědělce?
2. září 2014, Ing. Antonín Kintl, Ing. Jakub Elbl, Bc. Ing. Lukáš PlošekVe svém díle „Die Chemie in ihrer Anwendung auf Agrikultur und Physiologie“ z roku 1840, Justus von Liebig popisuje nevyváženou bilanci mezi zásobou živin v půdě a jejich opětovným doplněním v té době běžně aplikovaným statkovým hnojem. Za hlavní faktor ztráty živin z půdy, označil živiny obsažené ve sklizených zemědělských produktech.
Velké širé rodné lány jižní Moravy
31. červenec 2014, Ing. Olga UrbánkováKdo by neznal lyrickou báseň Josefa Václava Sládka opěvující krásu a rozmanitost přírody a zemědělské krajiny České republiky. Tato báseň vznikla na přelomu 20. století, ale její poetika promlouvá k mnohým čtenářům dodnes. Ovšem lahodí oku těmto čtenářům také dnešní příroda a zemědělská krajina? Za více než sto let došlo k mnoha výrazným změnám krajinného rázu. V dnešní době je u nás stále méně úhorů s pasoucím se dobytkem a modravé…
Kupujeme jenom krásné ovoce a zeleninu? Podle obchodníka ano.
28. červenec 2014, Petr KadlíkProto nám na pultech nabízejí jen ideálně kulatá kalibrovaná jablka, pravidelně oválné mrambory, banány správně zahnuté a dokonale rovné okurky. A proto se ročně vyřadí kolem 300 milionů tun potravin, které podobné požadavky nesplňují! Ve Francii se to pokusili změnit.
Neprodejné potraviny nejsou vždy odpad
3. červenec 2014, RNDr. Jiří JaklV EU končí ročně 90 milionů tun potravin v odpadu, viz Europa.eu (2014). V potravinových obchodech se z prodeje vyřazuje množství zdravotně nezávadných, ale z různých důvodů neprodejných potravin. Stojí za tím mnohdy zbytečně natěsnané zboží na nákupní ploše, nedůslednost včasné kontroly trvanlivosti, špatný odhad objednávek zboží, systém zarovnání zboží ve skladech nebo zbytečné přesypávání mezi bedničkami. Z hlediska legislativy je rozdíl mezi…