Rubrika: KLIMATICKÁ ZMĚNA

Příčiny povodní v naší přírodě: Asi málokomu ušlo, že se lidstvo stále častěji…

Příčiny povodní v naší přírodě

7. květen 2008, Roman Kalous, David Číp
[ téma: povodně, klimatická změna ]
Asi málokomu ušlo, že se lidstvo stále častěji potýká s ničivými povodněmi. Proč k tomu dochází? Mohou za to dva hlavní faktory: změny klimatu a některé nedomyšlené zásahy člověka do krajiny a ekosystémů.

Jak změní očekávaná klimatická změna výnosy našich luk?

21. leden 2008, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna, louky ]
Dopad změny klimatu na travní ekosystémy lze sledovat globálně jako předpokládaný posun hranice lesa, nebo lokálně jako dopad na produkci a biodiverzitu konktrétního typu travního porostu.

Když se řekne teplotně nebo srážkově nad/pod/průměrný měsíc

28. listopad 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: počasí ]
Meteorologie a klimatologie, stejně jako mnoho dalších vědních oborů se zabývá tříděním, porovnáváním, uchováváním záznamů a jejich následným hodnocením.
Klimatická klasifikace ČR: Každodenně se dozvídáme z médií jaké nás…

Klimatická klasifikace ČR

19. listopad 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna ]
Každodenně se dozvídáme z médií jaké nás čeká počasí v následujících hodinách, dnech a někdy i týdnech. Pojďme se ale dneska podívat na světové klima i klima ČR a jeho klasifikaci.

Sněhová pokrývka

22. říjen 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna, sníh, zima ]
Sněhová pokrývka je důležitým klimatickým, hydrologickým a biologickým činitelem. Letošní první sněhové vločky si docela pospíšily. Pokud pomineme slabé sněhové přeháňky na vrcholcích Krušných hor už 4. září 2007, potom můžeme prohlásit, že až 20 centimetrová sněhová pokrývka, která napadla během 19. a 20. října je v porovnání s posledními deseti lety docela raritou.

Léto 2007 - tropy, přívalové srážky, tornádo, bouřky…

14. září 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna ]
Když se řekne léto, každému se určitě vybaví mnoho zážitků: od moře přes zmrzlinu až třeba po sbírání borůvek. Meteorologické léto datujeme od 1. června do 31. srpna, astrologické začíná 21. června a končí 23. září (letos přesně v 11.51 hod) a „školní- prázdninové“ léto má trvání 2 měsíce od 1. července. Hodně se setkávám s názorem, že letošní prázdniny - co se počasí týče byly takové „nevýrazné“. Tak si je pojďme trochu shrnout…

V sevření dob ledových

13. srpen 2007, Jana Šoltésová
[ téma: klimatická změna, ledovec ]
Něco pro ochlazení v horkých letních dnech. Ikdyž letos zas až takové horko, jako bylo třeba loni, není. Alespoň tady u nás.

Přežijeme?

19. červen 2007, René Petro
[ téma: klimatická změna ]
Po nedávno proběhnuté konferenci klimatologů se zdá tato otázka přehnaná. Klimatologové ale posuzují pouze své hledisko, tj. zda bude teplo nebo zima. Navíc naprosto nešťastně zvolené pojmenování klimatických změn jako "skleníkový efekt" (je z jiného oboru) vyvolává dojem, že se nic podstatného neděje.
Medardovská kápě 40 dní kape: Po třech zmrzlých mužích je na jaře snad druhá…

Medardovská kápě 40 dní kape

6. červen 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna, počasí ]
Po třech zmrzlých mužích je na jaře snad druhá nejznámější pranostika právě ta medardovská, která připadá na 8. června, což je období, kdy se pomalu začínají stírat teplotní rozdíly mezi pevninou a oceánem.
Langův dešťový faktor: Zjednodušeně lze říci, že pomocí Langova…

Langův dešťový faktor

29. květen 2007, Ing. Dagmar Honsová
[ téma: klimatická změna, počasí ]
Zjednodušeně lze říci, že pomocí Langova dešťového faktoru (LDF) klasifikujeme a hodnotíme oblasti podle dostupnosti vláhy v půdě pro rostliny. Vyjadřujeme ho jako podíl průměrného ročního úhrnu srážek a průměrné roční teploty vzduchu daného místa. Jako jeho limitní hodnota pro sucho je považována hodnota 70.
Listování: předcházející  | 1 | 2 [ 3 ]  4 | 5 další
Celkem 6 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.