Rubrika: KLIMATICKÁ ZMĚNA
Větší klimatické změny díky emisím CO₂ nebo ničení pralesů pro pěstování palem a soji?
7. březen 2019, RNDr. Jiří Jakl[ téma: klimatická změna, CO₂, les ]
Hodně se hovoří o klimatických změnách. Nejčastěji se varuje před vypouštěním skleníkových plynů a řeší se potřeba změn v průmyslu a energetice. Jenže mnohem větší problém představuje kácení pralesů a klíč k němu je v zemědělství.
Druhová a územní ochrana přírody. Oboje má svá pro a proti
3. červen 2013, Petra Wrzecionková[ téma: klimatická změna, biodiverzita ]
Chránit přírodu, v níž žijeme a z níž pocházíme, by mělo být samozřejmostí. Realita je však poněkud jiná. Před tím, co se jeví jako správné a naprosto logické, dostává často přednost ekonomicky výhodnější řešení. Žijeme zkrátka v takové společnosti a době. Proto musíme i v oblasti ochrany přírody přistupovat na kompromisy. Bývá obtížné prosadit takovou míru a rozsah ochrany, jakou bychom považovali za správnou. Někdy tak vyvstává otázka,…
Pouště v Česku? Ano, a máme jich hned několik. Kde je najdete a jak vznikly?
27. listopad 2012, Lenka KadlíkováPoušť není jen Sahara nebo Kalahari. Pouště jsou rozmanitá prostředí a rozhodně si je nepředstavujte jen jako obrovské písečné duny. Byli byste daleko od pravdy.
Výlet do historie - znečištění vzduchu v roce 1926
8. srpen 2012, Petr Kadlík[ téma: klimatická změna, ovzduší ]
Dnešni denní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na krychlový metr. Nicméně když se ohlédneme do minulosti, tak se i takový vzduch dá označit za 'svěží'. V dobách parních lokomotiv lidé žili i v prostředí, kde se za měsíc dalo na jeden metr čtverečný naměřit více jak 1,5 kilogramu prachu!
Není sice fajn že ledovce tají, ale zase bude víc ropy!
20. červenec 2012, Petr Kadlík[ téma: klimatická změna, těžba ]
Přesně o tomto se snaží lidi přesvědčit nová kampaň Arcticready firmy Shell. Na první pohled to vypadá jak dost „drsná“ kampaň těžařské firmy. Realita je ale trošku jiná. Přečtěte si náš článek a zjistíte o co jde. Možná se i pobavíte, možná se ale naštvete.
Jsou větrné elektrárny řešením problémů s oteplováním?
4. květen 2012, Petr Kadlík[ téma: klimatická změna, OZE ]
Na jasnou otázku je vždy minimálně zcela jasná odpověď. Jasná, ale špatná odpověď. Větrné elektrárny možná pomůžou řešit problémy globálního oteplování, mohou ale naopak samy způsobovat lokální až regionální oteplování v místech instalace.
Souhlasím s panem Klausem. Globální oteplení je pouze nafouknutá bublina.
9. prosinec 2011, Jan Kalina[ téma: klimatická změna ]
Většina návštěvníků těchto stránek se mnou po přečtení nadpisu mého článku pravděpodobně nebude souhlasit. Někteří z Vás mi možná budou i v duchu nadávat. Nechte mě ale provést Vás celým problémem a jsem si jistý, že se mnou nakonec budete souhlasit všichni. Ať je náš současný prezident jakýkoliv, v téhle věci má pravdu. Globální oteplování je jen zbytečně nafouknutou bublinou.
Jak vidíme klimatické změny a ochranu přírody
2. březen 2010, Alena Rulfová[ téma: klimatická změna, biodiverzita ]
Člověk je jednou zmnoha větví stromu - přírody. Cítí se zdravý jen tehdy, je-li v pořádku celý strom. Snaží-li se být nejsilnější větví stromu a zastínit ostatní větve - živočichy, rostliny - dochází nutně k tomu, že poškozuje sám sebe. Stane se totiž to, že strom ztrátou a poškozením svých větví onemocní a společně s ním onemocní nakonec i jeho rádoby nejsilnější větev - člověk.
Kodaňský sumit trošku jinak
27. leden 2010, Simona Horká[ téma: klimatická změna ]
Pro každého z nás, kdo prožil pár dní v Kodani v době, kdy byla ve své polovině snad nejdůležitější klimatická dohoda, tedy 12.–13. prosince již loňského roku, byly tyto chvilky něčím výjimečným. Dost už jsme se načetli o tom, jak neúspěšný výsledek projednávání nástupce Kjótského protokolu nakonec byl, a také o zatčených demonstrantech.
Jaká cesta je ta správná? Pravda je uvnitř každého z nás
27. září 2008, Alena Rulfová[ téma: klimatická změna ]
Člověk je jednou z mnoha větví stromu - přírody. Cítí se zdravý jen tehdy, je-li v pořádku celý strom. Snaží-li se být nejsilnější větví stromu a zastínit ostatní větve - živočichy, rostliny - dochází nutně k tomu, že poškozuje sám sebe. Stane se totiž to, že strom ztrátou a poškozením svých větví onemocní a společně s ním onemocní nakonec i jeho rádoby nejsilnější větev - člověk.