Ostropestřec mariánský - to pravé pro játra, může pomoci i při alergiích
24. červenec 2024, Blanka Holzäpfelová[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Bylina s krkolomným názvem, často používaná jako okrasná rostlina, i když při její likvidaci na podzim už její okrasnost spíš proklínáme. Málokdo však ví, že ostropestřec u nás dokáže vzácně růst i planě, a že se v něm skrývá hotový poklad pro naše játra a očistu. K čemu všemu nám tedy ostropestřec může být užitečný?
Šakal obecný aneb šakali vyjí i v Česku
23. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: vše živé a neživé | téma: šelmy ]
Když se řekne šakal, můžeme si přestavit divně zbarvenou lišku nebo menšího, štíhlého vlka. Žije na jih od nás. Česko je jeho nejsevernějším místem výskytu.
Značky na stromech – ne každá znamená kácení
22. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Jistě jste si při procházkách lesem všimli krom turistických značek i mnoha dalších, které tu nechali nejen lesníci, ale i další organizace. Ne všechny znamenají konec života stromu. Mnohde je tomu právě naopak.
Černohorské rašeliniště – jedna z nejcennějších lokalit Krkonoš
19. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: za zážitky do přírody | téma: Výlet Krkonoše ]
Dneska se na trošku delší chvilku zastavíme na Černohorském rašeliništi. Krása a význam tohoto místa za to opravdu stojí. Teď v červenci je ideální doba na návštěvu. Víte, že se součástí Krkonošského národního parku tohle místo stalo až v roce 2008? Do té doby to byla jen Přírodní památka obhospodařovaná Správou Krnapu.
Kniha Ani na to nemyslete – proč náš mozek ignoruje klimatickou změnu
18. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: literatura a příroda ]
Klimatická změna tu nepopiratelně je, její důsledky pociťujeme a pociťovat budeme. Proč tedy nejsme schopni s ní začít opravdu něco dělat? Zásadní otázka, kterou si položil George Marshall, britský odborník na komunikaci, environmentální aktivista a spisovatel. Při práci na této knize vyslechl alarmisty, skeptiky, popírače, ale i politiky a hledá to, co je i nás spojuje.
Medvěd zachráněný na Ukrajině uhynul ve skotské ZOO
17. červenec 2024, Anna Nebeská[ rubrika: vše živé a neživé | téma: Ukrajina, medvěd, válka, smrt, Skotsko, ZOO ]
Medvěd Jamplin přežil hrůzy války na Ukrajině, když kolem něj v opuštěné ZOO umíraly desítky jiných zvířat. Nakonec mu ale válka stejně přinesla smrt. Jaký byl život a smrt ukrajinského medvěda, při jehož záchraně se spojil svět?
Dovolená u moře nemusí znamenat jen opalování se na pláži
17. červenec 2024, REKLAMA[ rubrika: za zážitky do přírody ]
Plánujete vyrazit na dovolenou k moři, ale v rámci last minute zatím nejste rozhodnuti kam? Máme pro vás tipy na několik zajímavých míst, kde si kromě koupání můžete užít i jedinečné krásy přírody.
Léčivé rostlinky pro naše cévy
17. červenec 2024, Blanka Holzäpfelová[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Cévy jsou nezbytnou součástí našeho organismu, díky nim nám koluje v těle krev, a vlastně žijeme. Bez cév to zkrátka nejde. Proto bychom se o ně měly s náležitou péčí umět postarat, aby nám dlouho vydržely a zajistily onu toužebnou dlouhověkost a spokojenost až do pozdních let.
Opravdu budováním domečku z vytrhaného živého mechu budujeme v dětech vztah k přírodě?
16. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: udržitelný životní styl ]
Na Facebooku správy Krnap se objevila fotografie místa, kde si nějaké dítko hrálo s lesními přírodninami a vyskládalo je podle své fantazie. Na tom v zásadě není nic špatného, pokud to není v Národním parku a těmi přírodninami není čerstvě vytrhaný mech či květiny. Reakce diskutujících?
Los evropský- svéhlavý samotář příbuzný srnci
15. červenec 2024, Lenka Kadlíková[ rubrika: vše živé a neživé ]
Los patří k největším k největším evropským býložravcům. Patří mezi jelenovité, stejně jako jelen či srnec. Právě srnec je podle genetické analýzy jeho nejbližším příbuzným. Na rozdíl od nich ale žije samotážsky.