Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Bylinky pro horké léto
4. červenec 2023, Blanka HolzäpfelováJaké bylinky se nám mohou hodit v horkém létě? Jaké naopak nechat raději na zimu?
Hmyzu je v potravinách víc než si myslíme, je však řádně označen
1. červenec 2023, Lucie HladkováV poslední době se objevuje trend využívání hmyzu v potravinách, protože hmyz je bohatý na bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály a má nízký dopad na životní prostředí. Jaké jsou výhody a nevýhody této alternativy?
Víte, jaký je rozdíl mezi bavlnou a BIO bavlnou a proč vyžadovat OEKO-TEX® Standard 100?
28. červen 2023, REKLAMAStará známá bavlna zůstává mezi dalšími materiály už po dlouhá léta na výsluní, a to i přes kontroverzi, kterou její pěstování poslední dobou provází. BIO bavlna je na druhou stranu návratem k udržitelným způsobům pěstování. K čemu se při výběru oblečení přiklonit a proč?
Proč je ve stínu stromu chladněji než pod slunečníkem?
27. červen 2023, Lenka KadlíkováJistě jste si všimli, že ve stínu stromu je mnohem příjemněji než ve stínu slunečníku. Jak to?
Dřevěné brikety - udržitelné topení pro krby, kotle a kamna
27. červen 2023, REKLAMADřevěné brikety dokáží uspořit váš čas, jsou ekologické a mají vysokou výhřevnost. Hodí se do všech topenišť, která spalují pevná paliva. Více se o jejich výhodách dozvíte v článku.
Udělejte radost dětem a podpořte Přírodu
26. červen 2023, Lenka KadlíkováPokud se vám náš projekt Příroda.cz líbí a zrovna hledáte něco čím doladit pokojík pro ty vaše rošťáky, dnešní článek je právě pro Vás :-).
Proč potřebujeme Nature Restoration Law (Směrnici o obnově přírody)?
13. červen 2023, prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc.[ téma: EU, obnova přírody, ekologie ]
Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu, do kterého patří i zástupci české vládní koalice, bude ve čtvrtek 15. června hlasovat o jedné důležité směrnici. O co přesně jde, jak to může prospět přírodě a pomoci v boji s klimatickou změnou?
Recyklace, která nevoní, dům z recyklovaných plínek
12. červen 2023, Mgr. Radomír Dohnal[ téma: recyklace, ekologický rodinný dům ]
Pokud ve snaze ušetřit planetární atmosféru začnete pátrat po tom, která oblast lidských činností produkuje opravdu hodně emisí skleníkových plynů, stavební sektor nemůžete minout. Ono zastavěné prostředí kolem nás totiž produkuje 40 % celosvětových emisí CO² ročně.
30 let ochrany přírody v ČR
8. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Oxidy síry, ochrana životního prostředí v čr, vytápění v čr, vývoj lesů v čr ]
Vyrůstala jsem v době, kdy se pomalu ale jistě začalo mluvit o nutnosti větší ochrany přírody. Bylo to po revoluci, tedy spíše někde kolem rozpadu Československa v roce 1993. Pamatuji mrtvé lesy v Jizerkách i Krkonoších, pamatuji barevné Labe ještě kolem roku 2000. Za těch 30 let se ale změnilo mnohé.
Některá americká města upouštějí od třídění odpadu, chtějí investovat do jiných opatření
7. červen 2023, Mgr. Radomír DohnalKuchařka opatření, kterými se dá reagovat na klimatické cíle, je plná receptů. Vsadit můžete třeba na elektromobilitu vedoucí ke snižování emisí skleníkových plynů anebo na obnovitelné zdroje. Těch nápadů je mnoho. Společné jim je, že každé z těchto opatření si žádá určitou míru investic, než se uchytí do praxe. Proto je na místě otázka, který z těch receptů je efektivnější, případně lacinější.