Hortenzie - Hydrangea
Třída | vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida |
---|---|
Řád | dřínotvaré - Cornales |
Čeleď | hortenziovité - Hydrangeaceae |
Rod | Hortenzie - Hydrangea |
Charakteristika
Hortenzie jsou opadavé keře vysoké 1 až 3 m (v domovině dosahují výšky až 4 m). Celkový vzhled mají vzpřímený až široce rozložitý. Většinou bývají olistěné až k zemi. Jejich listy jsou krátce řapíkaté a široce vejčité, okraj mají hrubě pilovitý. Květy má hortenzie uspořádány v koncových chocholících, které jsou ploché, polokulovité až kulovité a 15 až 20 cm velké. Barvu mají bledě modrou, purpurovou, růžovou, červenou a bílé (Květy mění barvu podle půdní reakce. V půdě alkalické jsou růžové a v půdě kyselé jsou modré). Plochá květenství mají ve svém středu plodné (fertilní) květy, které jsou obklopeny prstencem květů neplodných. Rostlina kvete od března do července. Plodem je tobolka.
Původ
Hortenzie (Hydrangea) krášlí evropské zahrady svými kouzelnými květy již přes 200 let. Její hlavní původ bychom našli v Číně, odkud ji jako první roku 1790 přivezl do Evropy francouzský botanik T. Commerson a pojmenoval po své přítelkyni Hortensii Barté. V přírodě bylo popsáno přibližně na osmdesát druhů botanických hortenzií. Převážná většina z nich pochází z východní Asie a Severní i Jižní Ameriky. Pro naše podmínky se hodí především opadavé druhy. Daří se jim, jako by k nám odjakživa patřily. Přitom žádná z nich v Evropě nikdy přirozeně nerostla. První byla dovezena ze Severní Ameriky hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Dnes se pěstuje především její kultivar ´Grandiflora´.
Pěstování
Hortenzie rostou nejlépe na chráněném stanovišti v lehkém polostínu. Mají-li dostatek vláhy, snesou i plné slunce. Půdu jim připravíme humózní, dostatečně zásobenou vláhou a s kyselou půdní reakcí. Na vápnitých půdách nám neporostou, protože všechny jsou tzv. „vápnostřežné“. Nejvíce vody spotřebují keře během kvetení. Půdu nikdy nenecháme vyschnout. Hnojit bychom je měli až do konce srpna. Na zimu nahrneme ke kořenům lehčí substrát nebo vrstvu spadaného listí. Hortenzie zpravidla přezimují bez problémů. Pokud však namrznou, počkáme aspoň do května, zda ještě neobrazí. Rostliny v nádobách přeneseme do chladné, mrazuprosté místnosti nebo musíme nádobu dobře obalit a izolovat od země. Vzhledem k tomu, že rostliny na zimu shodí listy, můžeme je přezimovat i v tmavých prostorách. Přesazování starších rostlin je možné především u hortenzie latnaté a lze jej spojit i s případným dělením. Většinu hortenzií můžeme množit hřížením, odkopky, bylinnými nebo kořenovými řízky.
Škůdci a choroby
Svilušky, mšice v příliš teplém prostředí. Příliš teplé stanoviště přináší padlí.
Zdroj
www.garten.cz
listnate-kere.atlasrostlin.cz
autor:
Diskuze k článku „Hortenzie - Hydrangea“