Kozák bílý - Leccinum holopus

autor: Mgr. Jana Hájková
Tak tuhle raritu u nás tak často nenajdete. Výskyt kozáka bílého je spíše v severských rašeliništích. Pokud ale přeci jen budete mít to štěstí, buďte na něj připraveni.

třída stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád hřibotvaré - Boletales
čeleď hřibovité - Boletaceae
rod kozák - Leccinum


Charakteristika

Klobouk je 2-8 cm, v mládí polokulovitý, pak bochníkovitý. Pokožka je plstnatá, za vlhka slizká. V mládí je barva čistě bílá, postupem času se stává našedlou nebo nažloutlou. Někdy má až sivozelenavý či měděně zelenavý odstín. Nikdy nemá ani náznak hnědé či červené. Pomačkáním žloutne a zbarvuje se do sivozelena.

Rourky mají mít 5-15 mm na výšku. V mládí jsou bílé, potom mají pleťový nebo zelenavý odstín. Lze je snadno oddělit od dužniny klobouku. Póry bývají zprvu bílé až našedlé. Později získávají také zelenavý nádech.

Výška třeně je 5-14 cm a tloušťka se pohybuje kolem 1-2 cm. Je dlouze kyjovitý, někdy až skoro pravidelně válcovitý. Výjimkou nejsou prohnutí jedinci. Jeho základní barva je bílá. Povrch pokrývají odstávající bílé šupinky, které šednou, hnědnou nebo zelenají. Ve spodní části může být třeň modravě nazelenalý. Při tlaku modravě zezelená.

Dužnina je bílá, jemně nazelenalá nebo světle našedlá. Dužnina třeně má zelenavé nebo namodralé skvrny. Pokud je sucho a Vy ji v klobouku naříznete, pak Vám jemně zrůžoví. Pevná a jemná v mládí, potom v klobouku dužnatí a v třeni vláknitě dřevnatí. Výtrusný prach je světle hnědý.

Rozšíření

Vyskytuje se na rašeliništích nebo lesních mokřadech. Roste vždy pod břízami. U nás je vzácná. Hojně se vyskytuje v severských rašeliništích.

Možné užití

Má jemnou nakyslou chuť a skoro neznatelnou vůni. Kozák bílý je vhodný do všech houbových pokrmů.

Možnost záměny

Splést bychom si ho mohli např. s kozákem březovým, což by nebylo tak hrozné až na to, že bychom přišli o ten pocit najít tak trochu raritu.

český název kozák bílý
latinský název Leccinum holopus
hlavní znaky polokulovitý až bochníkovitý bílí či našedlý klobouk, bílé až zelenavé rourky, válcovitý bílý třeň se špinavě bílými šupinami, při otlaku modravě zezelená, bílá až nazelenalá dužnina
rozšíření rašeliniště a mokřady, pod břízami
doba sběru červenec-říjen
poživatelnost jedlá houba

zdroje:
Doc. ing. Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1

http://encyklopedie.seznam.cz



autor:
datum vydání:
2. července 2007


Diskuze k článku „Kozák bílý - Leccinum holopus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!