Hřib smrkový - Boletus edulis

autor: Mgr. Jana Hájková
Existuje snad ještě někdo, kdo neměl tu čest setkat se s tímto pánem v našich smrkových lesích? Pokud přeci jen ano, tak se na něj pojďte podívat trochu zblízka. A ty z Vás, kteří už mají tuto zkušenost za sebou, zvu s námi.

třída stopkovýtrusé - Basidiomycetes
řád hřibotvaré - Boletales
čeleď hřibovité - Boletaceae
rod hřib - Boletus

Charakteristika

Vezmeme to od shora. Klobouk hřibu smrkového má v průměru 6-25 cm. Většinou je polokulovitého tvaru, ale může být i shora zploštělý. V mládí je čistě bílý a podle intenzity osvětlení může přejít až do tmavě hnědé. Pokožka je zpočátku jemně plstnatá, později úplně lysá. Za vlhkého počasí se nám může klobouk hřiba smrkového zdát slizký.

Rourky mají 8-30 cm na výšku. Nejprve jsou bílé, pak světle žluté a postupem času až olivově žlutozelené. Mezi nimi bývají drobné póry stejné barvy.

Následujícím dílkem skládačky této naší společné mozaiky je třeň. V raném stádiu bývá skoro kulovitý, později nabírá soudkovitý tvar. Ke konci života může být i válcovitý nebo kyjovitý. Občas se pod vlastní tíhou prohne. Třeň je čistě bílý s jemnou síťovinou světle hnědavé barvy. Dužnina je bílá, pod pokožkou klobouku pleťově nažloutlá a nemění barvu. Má sladkou příchuť a příjemně voní. Výtrusný prach je olivově nazelenalý.

Rozšíření

Hřib smrkový se vyskytuje hlavně ve smrkových lesích, i když ojedinělé nálezy jsou možné i v listnatých lesích pod duby, buky, lískami nebo osikami. Roste v létě a na podzim.

Najít ho můžeme od nížinných poloh až vysoko v horských oblastech. Není výjimkou ani na horských lukách nad hranicí lesa pod jednotlivými smrky.

Možné užití

Jedná se vynikající jedlou houbu, kterou považujeme za jednu z nejcennějších a proto také jednu z nejvyhledávanějších. Jeho úprava je možná na mnoho způsobů. Jejich chuť se zvýrazní po usušení. Lze ho přidat jako chutnou přísadu do omáček či polévek.

Možnost záměny

Zaměnit hřiba smrkového za jedovatou houbu snad ani není možné. I když, kdo ví? Třeba i tací se najdou. Mladý hříbeček se ovšem nápadně podobá mladým závojenkám olovovým. Je možné, splést si ho také s hřibem žlučníkem (Tylopillus felleus). V porovnání s hřibem smrkovým má hřib žlučník v dospělosti široké a od výtrusů růžově zbarvené ústí rourek, výraznou síťku na třeni a hlavně odporně hořkou chuť.

český název hřib smrkový
latinský název Boletus edulis
hlavní znaky světle až sytě hnědý klobouk, olivově zelené rourky, bílý soudkovitý třeň se světle hnědou síťkou, dužnina při tlaku nemění barvu
rozšíření smrčiny
Doba sběru červenec - říjen
poživatelnost výborná jedlá houba

zdroje:
Kapesní atlas hub 1 - autor Doc. ing. Antonín Příhoda

www.nahouby.cz
http://encyklopedie.seznam.cz

Fotografie:Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
13. července 2017


Diskuze k článku „Hřib smrkový - Boletus edulis“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!