Zavíječ kukuřičný - Ostrinia nubilalis

autor: Alena Rulfová
Zavíječ kukuřičný je jedním z nejvýznamnějších škůdců kukuřice, který snižuje výnosy a kvalitu zrna, navíc také roznáší houboviténemoci. Zároveň také zvyšuje lámavost stébel, což znamená sklizňové ztráty.

třída hmyz - Insecta
řád motýli - Lepidoptera
čeleď zavíječovití - Pyralidae
rodzavíječ - Ostrinia
druhzavíječ kukuřičný - Ostrinia nubilalis (Hübner, 1796)

Vzhled

Motýl zavíječe kukuřičného má rozpětí křídel asi 30 mm. Samička má přední křídla okrově žlutá se dvěma ostře zubatými tmavšími čarami, zadní křídla jsou žlutá. Sameček je obvykle drobnějšího vzrůstu. Přední křídla má skořicově hnědá, zadní pak šedá se žlutou páskou souběžnou s lemem. Housenka dosahuje délky 25 mm. Zbarvena je do šedožluta, s tmavším proužkem na hřbetní straně.

Rošíření

Kromě jižní Moravy a středních Čech dnes zavíječ významně škodí ve východních Čechách v oblasti Polabí. V okrese Ústí nad Orlicí byly rovněž zaznamenány škodlivé výskyty. Na Moravě se zavíječ kukuřičný vyskytuje kromě kukuřičné i po celé oblasti řepařské, především v okresech Prostějov, Vyškov a Kroměříž.

Způsob života a potrava

Zavíječ kukuřičný vytváří kruhové otvory a chodby vrostlinných stéblech a palicích. Tyto otvory dosahují velikosti o průměru 3 - 4 mm. Housenka zavíječe kukuřičného přezimuje ve zbytcích stonků na kukuřičném strništi. Kuklí se přibližně ve druhé polovině měsíce května. Po té začínají objevovat první motýli. Nálety probíhají ve vlnách a trvají většinou až do konce srpna. Zavíječ kukuřičný potřebuje pro svůj život vlhčí a teplejší prostředí.

Rozmnožování

Samička zavíječe kukuřičného klade vajíčka jen několik dní po vylíhnutí do snůšek po 10 - 40 jedincích na spodní stranu listů. Zhruba za týden se líhnou mladé housenky, které se na "mateřské rostlině" dále vyživují. V době sklizně zalézají housenky do spodní části stébla, kde přezimují.

Ochrana proti zavíječi

Biologickou ochranu zajišťují vaječní parazitoidi Trichograma (evanescens a pintoi) - přípravek Trichoplus. Je dodáván v kapslích obsahujících chalcidky drobné parazitické vosičky rodu Trichograma, které prodělávají svůj vývoj ve vajíčkách různých druhů motýlů.

český název Zavíječ kukuřičný
latinsky název Ostrinianubilalis
hlavní znaky motýl s rozpětím křídel do 30 mm, okrovénebo šedožluté barvy v závislosti na pohlaví. Housenka o velikosti 25 mm zbarvena do šedožluta s tmavším proužkem na hřbetě.
způsob životav kolonii
rozšíření jižní Morava, střední Čechy, východní Čechy
potrava rostliny - nejvíce kukuřice
počet mláďat 10 - 40
ochrana není chráněn - patří mezi škůdce

zdroje
www.agroweb.cz
www.biocont.cz
www.srs.cz



autor:
datum vydání:
27. května 2004


Diskuze k článku „Zavíječ kukuřičný - Ostrinia nubilalis“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!