Kostival lékařský - Symphytum officinale

autor: Lenka Kadlíková
Kostival patří už od středověku k významným léčivým rostlinám. Je to u nás hojně rostoucí, poměrně velká rostlina, která vyniká svými velkými chlupatými listy a fialovými květy.

třída dvouděložné - Rosopsida
řádjirnicotvaré - Polemoniales
čeleď brutnákovité - Boraginaceae
rod kostival - Symphytum
druhkostival lékařský - Symphytum officinale L.

Charakteristika

Tato významná léčivka je poměrně velká, robustní bylina s velkými chlupatými listy, které rostou střídavě. Horní listy jsou přisedlé, ty spodní mají řapík. Fialové květy kostivalu můžeme vidět ve vijanech a dvojvijanech vyrůstajících v paždí horních listů. Kvetoucí rostlinu spatříme v období května až července. Má ráda vlhké, hlinité i jílovité, výživné, slabě kyselé až slabě zásadité půdy.

Rozšíření

Její oblíbená stanoviště jsou příkopy, břehy, vlhké louky, lužní lesy, křoviny, zaplavovaná pole, vlhká rumiště podél cest. Většinou ji lze najít na polostinných místech. Vyskytuje se hojně po celé České republice a to jak v nížinách tak i v horských oblastech. Můžeme ji spatřit po celé Evropě a v Asii.

Ochrana

Díky své hojnosti není zákonem chráněn.

Možné užití

Kostival patří už od středověku k významným léčivým rostlinám. Sbírá se zejména kořen, méně list. Díky své schopnosti regenerovat tkáně se používá při bolestech svalů a kloubů, zlomeninách. Velmi dobře také tiší bolest. Díky těmto dvou vlastnostem je velmi dobrý na bércové vředy, popáleniny i omrzliny. Na zevní léčbu se používá strouhaný kořen, nebo kašička uvařená ze sušeného strouhaného kořene a vody. Na drobné hnisající rány je velmi účinná i kostivalová mast, kterou si lze udělat ze strouhaného kostivalu a sádla. Vnitřně pakúčinný při léčbě trávicího traktu. V současné době se ale jeho vnitřní užití moc nedoporučuje díky alkaloidům, které obsahuje. U těchto látek je totiž podezření z karcinogenity. Mimo alkaloidy obsahuje slizové látky, silice, třísloviny, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, cholin aj.

Sbírá se především kořen, případně listy. Kořen se sbírá najaře, před začátkem vegetace a na podzim. Nejlépe uděláte, když budete kostival užívat čerstvý. Je možné ho i sušit.

český název Kostival lékařský
latinský název Symphytum officinale
hlavní znaky velká robustní bylina s fialovými květy v květenství vijan a velkými chlupatými listy.
rozšíření celá ČR, velká část Evropy a Asie.
doba květu V - VII
délka života trvalka
půda vlhká, jílovitá i hlinitá
plod (typ) tvrdka
ochrana není chráněn

zdroje:
botanika.wendys.cz



autor:
datum vydání:
24. května 2004


Diskuze k článku „Kostival lékařský - Symphytum officinale“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!