Olše lepkavá - Alnus glutinosa

autor: Jana Šoltésová
Klasika u břehů vodních toků.

Třída vyšší dvouděložné - Rosopsida
Řád břízotvaré - Betulales
Čeleď břízovité - Betulaceae
Rod olše - Alnus
Druh olše lepkavá - Alnus glutinosa

Charakteristika

Na podzim se listnatá Olše vždy rozhodne shodit své listy. Proto ji řadíme, mezi opadavé stromy. Je to strom s kuželovitou korunou, vysoký až 30 m. Borka je černohnědá, dřevo na čerstvém řezu oranžovočervené. Listy jsou střídavé, řapíkaté, okrouhlé a jsou široce vejčitého tvaru. Na špičce tupé, vykrojené, na bázi klínovité a na okraji zubaté. Mladé větvičky jsou lepivé. Jednopohlavné květy se rozvíjí před rašením listů. Samčí květy jsou uspořádány v jehnědách. Jehnědy jsou ve svazku většinou po dvou až pěti. Bývají štíhlé a až 12 cm dlouhé a mají hnědou barvu. Samičí květy tvoří též jehnědy. Od samčích je poznáme především díky odlišné barvě, která je nafialovělá. Jsou menší. V době své zralosti vytvářejí typické šištice vytrvávající na stromě obvykle až do jara příštího roku. Zajímavostí je, že na podzim listy nežloutnou ani jinak se nezbarvují, ale opadávají zelené. Plodem jsou ploché nažky, které se nacházejí v ,po uzrání, černohnědých zdřevnatělých šišticích.. Přibližná doba květu je od března až do dubna. Produkce pylu je značná, patří k alergologicky významným dřevinám. Dožívá se asi 200 let.

Rozšíření

Typickými stanovišti pro olše lepkavé jsou vlhké až bahnité půdy v lužních lesích, na přezích vodních ploch, v bažinách a podobně. V České republice se nachází hojně. Neroste jen u nás, ale také ji nalezneme v celé Evropě, převážně na východě po západní Sibiř a Kavkaz. V Africe ji můžeme spatřit pouze na jihu a na severu.

Možné užití

Krajinotvorná dřevina, jak už jsem řekla se vyskytuje zvláště na březích vodních toků, kde spolu s dalšími keři a stromy plní zpevňující funkci. Mohou se jí osazovat i průmyslové oblasti, poněvadž docela dobře snáší znečištěné ovzduší. Lidé tento druh vysazují jak na svých zahradách, tak v parcích. Olšové dřevo má široké využití v nábytkářství a umění. V minulosti se často používala na stavbu mostů, splavů aj. Protože v celku rychle roste, je výborná rostlina společně s topolem a vrbou na výrobu pilinových briket a drtí. Zkvalitňuje půdu.

Nasbírané a usušené listy olše lepkavé, hlavně na jaře pomáhají při nachlazeních, průjmech a horečkách. Olšová kůra se používala na vyčinění kůží. Čerstvé rozmačkané listy ulevují vředům a bolavým nohám, působí hojivě na rozpraskané bradavky kojících matek.

Český název Olše lepkavá
Latinský název Alnus glutinosa
Rozšíření v ČR Vlhká místa, od nížin až do hor ( do 900 m n. m.)
Rozšíření ve světě Evropa, jižní a severní Afrika, Sibiř, Kavkaz
Doba květu březen - duben
Plod Nažka
Výška stromu 30 m
Borka Černohnědá, oranžovohnědá
Délka života 200 let

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin,Brázda, 2004
botanika.wendys.cz
druidova.mysteria.cz
www..biolib.cz


autor:
datum vydání:
6. listopadu 2006


Diskuze k článku „Olše lepkavá - Alnus glutinosa“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!