Zelenopláštník březový - Geometra papilionaria

autor: Renata Petříčková
Tohoto zajímavého motýla z čeledi píďalkovitých můžete na svých toulkách přírodou potkat právě v tuto dobu, tedy na sklonku léta... A je to určitě velmi zajímavý motýl.

třídahmyz - Insecta
řádmotýli - Lepidoptera
čeleď píďalkovití - Geometridae-
rodzelenopláštník - Geometra Linnaeus, 1758
druhzelenopláštník březový- Geometra papilionaria (Linnaeus, 1758)

Vzhled

Zelenopláštník březový je naše největší zeleně zbarvená píďalka. Délka předního křídla měří 20-30 mm. Celkové zbarvení motýla je tmavě zelené, ale po několika dnech, zhruba po týdnu, základní barva vybledává. Čerstvě vylíhnutí motýly jsou tedy tmavě zelení, ale postupem času se barva stává jemnější. Příčinou je fakt, že zelená barva není na denním světle stálá.

Zelená barva splývá se zelenou barvou listů na něž usedá a tak je na malou vzdálenost téměř nerozeznatelná.

Křídla jsou v klidu rozložena do plochy a jen zčásti se překrývají. Přední i zadní křídla jsou ozdobena dvěma příčnými bělavými čárami, které jsou velmi často neúplné, spíše připomínají bílé vlnité nebo téměř zubaté příčky. Mezi vnější příčkou a okrajem předního i zadního křídla je ještě zřetelná příčná řada bílých teček. Vnější příčka bývá tvořena bílými skvrnami připomínajícími půlměsíc. Ve špičce předních křídel není žádný červený proužek nebo okrajové pole, jako je tomu u jiných menších zeleně zbarvených píďalek.

Housenky jsou malé, válcovité, zelené se žlutou boční páskou. Na hřbetě nesou pět kuželovitých výrůstků s červenými vrcholy. Na těle budou mít zelené skvrny na hnědém podkladu.

Křídla jsou velmi jemná.

Rozšíření

Je to typický motýl listnatého lesa eurosibiřské oblasti, obývá nejčastěji mírné a chladnější oblasti Evropy a Asie.

Způsob života a potrava

Motýl se vyskytuje v červnu a srpnu a obývá svažitá teplá místa, zejména při okrajích lesů, parků a zahrad. Miluje křovinatá území, vlhčí smíšené a listnaté lesy, okraje rašelinišť a přírodní parky. Není to pouze motýl nížin, ale žije i v podhůří a na horách. Létá pomalu a třepotavě. Není nikde příliš hojný, vyskytuje se spíše po jednotlivých kusech.

Rozmnožování

Housenky se po vylíhnutí živí na četných listnáčích jako jsou bříza, olše, líska, vrba, lípa, buk. Přezimují na větvičkách stromu a když na jaře vyraší pupeny a vyrostou lístky, housenky se přizpůsobí nové situaci zbarvením. Housenky žijí od podzimu, líhnou se v září a přezimují. Růst dokončují v květnu, kdy se mění v žlutozelenou lesklou hladkou kuklu s rudohnědým hřbetem.

český název Zelenopláštník březový
latinský název Geometra papilionaria
hlavní znaky od tmavě zelené po vybledlou zelenou, podle stáří motýla, bílá čára na křídlech, nemá červený proužek nebo pole jak je tomu u jiných píďalkovitých
způsob života Spíše jednotlivě
rozšíření ČR Celá
rozšíření svět Chladnější oblasti Evropy a Asie
potrava nektar u housenek listy břízy, olše...
ochrana není legislativně zvlašť chráněn


autor:
datum vydání:
28. srpna 2006


Diskuze k článku „Zelenopláštník březový - Geometra papilionaria“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!