Jaterník podléška - Hepatica nobilis

autor: Vojtěch Dostál
Podléška, lidově podlíska, se jmenuje podle toho, že jí předci nacházeli pod lískami. Právěv tuto roční dobu se chlubí krásnými květy a nejen pod lískami.

třídavyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
řádpryskyřníkovité - Ranunculaceae Juss.
čeleďpryskyřníkovité - Ranunculaceae
rodjaterník - Hepatica
druhjaterník podléška (trojlaločný) - Hepatica nobilis.
Někdy je zařazován k sasankám - jako Anemone hepatica.

Charakteristika

Jaterník je vytrvalá, 5-20 cm vysoká bylina.

Jaterník podléška získal své jméno podle jater (lat. hépar), k nimž lze připodobnit trojlaločné listy. Ty jsou dlouze řapíkaté a tuhé, vyrůstají v přízemní růžici. V době květu trochu listy kazí vzhled celé květiny, řekl by estét. Jenže si je třeba uvědomit, že ty skvrnité listy, provázející rostlinu v předjaří, přezimovaly - nové totiž vyrostou až po odkvětu.

Květ je sytě modrý, někdy i výrazně fialový, růžový, vzácně i bílý. Zvětšuje se v průběhu kvetení . až dvojnásobně. Okvětí sestává z 5-10 lístků. Jaterník kvete od března do dubna. K večeru vykonávají podléšky pohyb dolů, stejně jako při dešti. Plodem je nažka, na bázi s masíčkem. Podléška je myrmekochorní - plody přenášejí mravenci, jež láká olejovitá kapalina. Rostlina není jedovatá, obsahuje jen minimální množství některých jedů (např. protoanemonin, jed sasanek hajních), tatáž látka však působí protibakteriálně.


Rozšíření

Rod Hepatica zahrnuje šest druhů, ale u nás roste jen jeden. Podléška preferuje listnaté lesy a neobejde se bez vrstvy lesní hrabanky (obzvlášť humus "mul"). Jaterník je úspěšná taxon, zabydlel se v celé Evropě i v Americe a Asii. V Česku prakticky spoléhá na jarní aspekt - předjarní podmínky ještě bezlistého lesa. Většinou nevystupuje do vyšších nadmořských výšek.

Ochrana

Druh je dosud poměrně hojný, je však ohrožen rozšiřováním smrkových monokultur a jiných lesů bez bylinného patra. Problémem může být i konkurence některých později kvetoucích nepůvodních druhů.



autor:
datum vydání:
25. dubna 2006


Diskuze k článku „Jaterník podléška - Hepatica nobilis“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!