Růže - královny naší květeny
Obecná charakteristika
Opadavé, zřídka vždyzelené prutnaté keře nebo opíravé liány, někdy jen keříky. Větve i letorosty zpravidla se stejnotvarými nebo různotvarými ostny, zřídka bezostné. Listy střídavé, lichozpeřené, zpravidla s vytrvalými palisty přirostlými k řapíku. Květy oboupohlavné, velké, většinou 5četné, kališní lístky celokrajné nebo zpeřené, na zralém plodu vytrvalé nebo opadající, koruna většinou růžová, řidčeji bílá, červená nebo žlutá, s mnoha tyčinkami a 15-40 volnými pestíky, uzavřenými v baňkovité češuli. Plody nažky vyvíjející se ve zdužnatělé češuli, šípku, nejčastěji oranžově červeně zbarveném. Asi 80-140 druhů na severní polokouli.
Růže jsou velmi ceněné okrasné keře s širokou možností sadovnického využití. Kultivary množíme většinou očkováním, čisté druhy výsevem stratifikovaného osiva, zakrslé druhy řízkováním. Převážně světlomilné dřeviny jimž se daří v propustných živných půdách.
Užití mimo sadovnictví
Šípky obsahují vitamin C, jehož obsah kolísá mezi 0,2 - 1% (při sušení dochází k poklesu až o 80%), dále též vitaminy B1, B2, P, K a další látky pro které se šípky užívají v lidovém léčitelství i v humánní medicíně jako osvědčená droga.
Z korunních lístků především Rosa damascena a R. gallica se získává (hlavně v Bulharsku) růžová silice, která se zpracovává na růžový olej.
Naše růže
sekce Pimpinellifoliae
růže bedrníkolistá (R. spinosissima = R. pimpinellifolia), C2
r. Hugova (R. hugonis) +
r. žlutá (R. foetida) +
sekce Cinnamomeae
růže májová (R. majalis), C2
r. převislá (R. pendulina)
r. svraskalá (R. rugosa) +
sekce Rosa
růže keltská (R. gallica)
sekce Synstylae
růže plazivá (R. arvensis), A1
r. mnohokvětá (R. multiflora) +
sekce Caninae
r. podhorská (R. dumalis)
r. měkká (R. villosa) +
r. Sherardova (R. sherardii), C2
r. plstnatá (R. tomentosa)
r. polní (R. agrestis)
r. oválnolistá (R. elliptica = R. inodora)
r. vinná (R. rubiginosa = R. eglanteria)
r. malokvětá (R. micrantha), C2
r. šípková (R. canina)
r. Jundzillova (R. jundzillii)
+ - u nás nepůvodní druhy (byť jde o druhy rostoucí třeba i ve střední Evropě a v ČR pěstované rostliny mohou zplaňovat)
A1 - vyhynulý taxon (v přírodě mohou být jen zplanělé nepůvodní rostliny)
C2 - silně ohrožený taxon
autor:
Diskuze k článku „Růže - královny naší květeny“