Dub - 'krásný strom'

autor: RNDr. Jiří Jakl
Duby (Quercus) patří do čeledi bukovitých. Slovo 'Quercus' pochází asi z keltského 'quer' - krásný a 'cuez' - strom.

třídavyšší dvouděložné - Rosopsida
řádbukotvaré - Fagales
čeleďbukovité - Fagaceae
roddub - Quercus L.

Charakteristika a rozšíření

Duby jsou opadavé nebo vždyzelené (vždyzelené u nás v přírodě nerostou) stromy, zřídka keře. Letorosty mají pětiúhelníkovou dřeň. Při bližším zkoumání zjistíme, že má na větvích střídavě posazené, jednoduché, většinou členěné, řidčeji celistvé, celokrajné až zubaté listy. Z jara můžeme najít na dubech jednopohlavné květy s většinou s 6laločným okvětím. Samčí květy tvoří převislé řídké jehnědy na loňských větévkách. Můžeme na nich nalést 4-12 tyčinek. Samičí se vyskytují v chudokvětých jehnědách či strboulcích na letorostech. Semeník je tvořen 3 (-6) čnělkami, na bázi květu s miskovitou číškou. Plody jistě všichni znáte. Jedná se o elipsovité až vejcovité nažky - žaludy. Žaludy zrají většinou v prvním, řidčeji až ve druhém roce, sedící ve zveličelé zdřevnatělé číšce.

Tento rod se pyšní 300-600 druhy a patří mezi druhově nejpočetnější rod dřevin. Roste v mírném až subtropickém pásu severní polokoule, zřídka v horských oblastech tropů. Těmto převážně světlomilným a teplomilným dřevinám se daří většinou v propustných, hlubokých, živných a vlhčích půdách (poměrně dobře však snášejí sucho). Nejmenší nároky má dub zimní a zejména dub pýřitý.

Duby trpívají padlím, housenkami a v poslední době i chorobami s tracheomykózními příznaky. Množí se výsevem stratifikovaného osiva, vzácnější druhy a kultivary roubováním.

Větší sazenice je nutno vysazovat s kořenovým balem. V sadovnickém použití je vysazujeme zpravidla jako solitéry - jsou to krásné, mohutné, řidší a pozdě rašící stromy dosahující výšky až přes 30 m. Sadovnicky i krajinářsky jsou velmi významné (i jako památné stromy) a všestranně použitelné, vhodné i do znečištěného ovzduší. Dosahují vysokého stáří a jejich krása se věkem stupňuje. Dubové porosty propouštějí dostatek světla umožňujícího vegetaci dalším dřevinám i bylinám v porostu. Kořenovou soustavu mají mohutnou, hlubokou. Dobře se obnovují z pařezů. Dřevo je tvrdé, těžké, odolné ve vlhku.

U nás pěstované duby rozdělujeme do tří podrodů - Erythrobalanus (šarlatové duby neboli sekce Rubrae se zašpičatělými laloky listů), Cerris (representovaný dubem cerem) a Quercus (neboli Lepidobalanus s plody na rozdíl od předchozích dvou podrodů dozrávajícími ne druhým, ale již prvním rokem).

Dub letní (křemelák) - Quercus robur (Q. pedunculata): U nás roste hlavně v živnějších a vlhčích půdách nižších poloh. V hlubších půdách však snáší dobře i sucho. Listy má téměř přisedlé nebo krátce řapíkaté, obvejčité, laločnaté, u řapíku většinou srdčité, laloky zaokrouhlené. Žaludy jsou na dlouhé stopce. Z kultivarů mají význam zejména 'Fastigiata' (sloupovitý), 'Concordia' (zlatolistý), 'Atropurpurea' (červenolistý, sporého růstu), 'Pectinata' (s úzkými a hlubokými laloky listů).

Dub zimní (drnák) - Quercus petraea (Q. sessilis): V přírodě roste na skalnatých nebo sušších půdách až do podhorského pásma. Je velmi podobný dubu letnímu s těmito rozlišovacími znaky:má užší korunu, listy mělčeji laločnaté a na bázi klínovité s delším řapíkem, žaludy téměř přisedlé. Má menší nároky na půdu i vláhu. Kultivary jsou málo významné, např. 'Cochleata' s listy lžícovitě prohnutými a 'Mespilifolia' s některými listy protáhle kopinatými bez laloků. Dub cer - Quercus cerris: Je podobný dubu letnímu, korunu má však užší a řidší, borku hrubší a u pupenů vytrvávající niťovité palisty. Listy jsou polokožovité, lesklé, protáhlé s tupě zašpičatělými laloky. Číška je pokryta šídlovitými šupinami. Má větší nároky na teplo, jinak je skromný. Původní jen na jižní Moravě.

Dub pýřitý - Quercus pubescens: Vyskytuje se u nás na jižní Moravě i v teplejších oblastech Čech, hlavně na výslunných svazích. Pomalu roste a ze všech druhů je nejmenší, často keřovitý, výšky do 7 až 15 m. Mladé větvičky i spodky drobnějších listů jsou pýřité. Je teplomilný a vápnomilný, na půdu a vláhu nejméně náročný.

Dub červený - Quercus rubra: Je u nás nepůvodním druhem, používaným i v lesnictví. Korunu má rozložitou. Listy jsounejvýše do poloviny čepele laločnaté. Žaludy má velké, kulovité. Kultivar 'Aurea' je žlutolistý.

Dalšími jihomoravskými duby jsou: Dub žlutavý (Quercus dalechampii) a dub mnohoplodý (Q. polycarpa) (agregátní druhy z okruhu dubu zimního), dub balkánský neboli uherský (Q. frainetto) a dub jadranský (Q. virgiliana) (agregátní druhy z okruhu dubu pýřitého)

Ochrana

Jak již bylo řečeno, často se stává památným stromem. V takových případech je chráněn zákonem.

český názevDub
latinský názevQuercus L.
hlavní znakystřídavě posazené, jednoduché, většinou členěné, řidčeji celistvé, celokrajné až zubaté listy, velký, mohutný strom, žaludy
rozšířenícelá Evropa
doba květuIV - VI
délka životai stovky let
půdavlhká
ochranaV případě, že se jedná o památný strom


autor:
datum vydání:
9. ledna 2006


Diskuze k článku „Dub - 'krásný strom'“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!