Chrpa luční - Centaurea jacea

autor: Lenka Kadlíková
Chrpa luční, chrpina luční, nebo chcete-li, chrpa růžová, je častým obyvatelem našich luk, úhorů, pastvin a mezí.

třídavyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
řádhvězdnicotvaré - Asterales
čeleďhvězdnicovité - Asteraceae (Martinov)
rodchrpa - Centaurea
druhchrpa luční - Centaurea jacea L.

Charakteristika

Tato u nás hojně se vyskytující rostlina je velmi proměnlivá co se týče morfologických znaků. Chrpa luční je vytrvalá bylina s rozvětvenou lodyhou porostlou úzkými, dlouhými, kopinatými přisedlými listy. Lodyha i lodyžní listy jsou často drsně chlupaté. Kromě lodyžních lze u této rostliny nalézt i přízemní listy. Ty jsou vejčitě kopinaté a ve spodní části se zužují v řapík. Její hranatý stonek může být i poléhavý. V červnu, červenci a v srpnu můžeme vidět na konci stonku květní úbory složené z fialkových trubkovitých květů. Zákrov úboru je tvořen mnoha listeny s zřetelně odlišeným světle hnědým přívěskem. Plody jsou nažky s úzkým límečkovitým lemem, bez chmýru.

Zajímavý je pohyb tyčinek při podráždění hmyzem. Ve chvíli, kdy přistane na rostlině zástupce hmyzu a dotkne se dozrálých prašníků, dojde k tomu, že rostlina zkrátí nitky prašníků. Při tom chlupatá čnělka ještě nedozrálého pestíku vymete pyl, který se přichytil na její chlupy a odtud pyl putuje na tělo hmyzu. Teprve pak se objeví blizna a přijme pyl jiné rostliny.

Rozšíření

Chrpina je typickou rostlinou luk, úhorů, pastvin, křovinatých mezí a okrajů silnic. Vyhledává vlhké až vysýchavé, hlinité, slabě kyselé až mírně zásadité půdy. Lze ji nalézt po téměř celé Evropě v různých nadmořských výškách.

Ochrana

Tento druh je u nás poměrně hojný, proto není nutná jeho zvláštní ochrana. Chráněn je pouze její poddruh chrpa luční ostroperá.

Možné užití

Tato rostlina se dá pěstovat jako okrasná rostlina na zahradách nebo může být jednou z rostlin ve Vaší vázané kytici lučních květin. Její nať lze také využít na výrobu přírodního barviva žluté barvy.

český názevChrpa luční
latinský názevCentaurea jacea
hlavní znakynafialovělé květenctví s krajními květy tvořícími paprsky
rozšířeníEvropa
doba květuVI - VIII
délka životatrvalka
květ (četnost)pětičetný
plodnažka
půdahlinitá
ochranapouze u poddruhu

zdroje:
botanika.wendys.cz
www.kvetenacr.cz
Turistický průvodce do kapsy((Zimmerová, Handel)



autor:
datum vydání:
21. července 2005


Diskuze k článku „Chrpa luční - Centaurea jacea“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!