Křivka obecná - Loxia curvirostra

autor: Lenka Kadlíková
Tento stálý obyvatel jehličnatých lesů je typický svým tlustým, krátkým a ve špičce zakřiveným zobákem, podle kterého také získal své jméno.

třídaptáci - Aves
řádpěvci - Passeriformes
čeleďpěnkavovití - Fringillidae
rodkřivka - Loxia

Vzhled

Již název napovídá, že křivka má na těle něco křivého. Je to její silný a krátký zobák, který je uzpůsoben pro vylamování semínek ze šišek. Hlavu, břicho i velkou část zad má hnědou až rezavou. Samice je bledě žlutozelená. Letky jsou hnědé až černé. Za letu je výrazná její poněkud větší hlava a krátký, vykrojený ocas.

Rozšíření

Tento téměř výhradně lesní pták se specializuje na jehličnaté lesy celé Evropy, Asie, a severní Ameriky. Patří mezi ptáky, kteří často mění místo svého pobytu a jejichž areál je obrovský. Jejich přesuny mohou mít i charakter invazí.

Způsob života a potrava

Křivka žije většinou v hejnech. Jak jsem se již zmínila, její zobák je uzpůsoben k získávání semínek ze šišek především smrku. Právě tato semena tvoří většinu jejího jídelníčku. Velký obsah pryskyřic v takovéto stravě zapříčiňuje to, že se tělo křivky po její smrti velmi těžko rozkládá. Křivky jsou v podstatě balzamovány zaživa. Velký obsah tuků v semenech dodává ptákům hodně energie a chrání je před chladem. Proto tito ptáci mohou hnízdit i v těch největších mrazech. Doplňkem jejich stravy jsou různé bobule, jiná semena a hmyz.

Zejména chalupáři, kteří mají své víkendové příbytky blízko smrkového lesa vědí, že křivka si ráda pochutná i na omítce, kterou narušuje. Škody však nejsou významné.

Rozmnožování

Křivka je první u nás hnízdící pták v roce. Její hlavní hnízdní období je od prosince do května (hnízdí po celý rok), pravě v tuto dobu dozrávají semena smrku a tak má křivka dostatek potravy a dostatečně toho využívá. Pokud se chcete pokusit najít křivčí hnízdo, vězte, že se budete muset obrnit velkou trpělivosti a fyzickou kondicí, která vám dovolí vylézt na strom klidně i 40 metrů vysoký. Pokud se vám to podaří a budete mít štěstí, naskytne se vám pohled na 3-4 nazelenalá, řídce kropenatá vajíčka, ze kterých se po 12 - 14 dnech líhnou mláďata. Rodiče je krmí až do té doby, dokud jim neztvrdnou a nezakřiví zobáčky. V chladném období samička opouští hnízdo jen zřídka a nechává se krmit samečkem.

Ochrana

Není zvláště chráněn.

český název Křivka obecná
latinský název Loxia curvirostra
hlavní znaky tlustý, krátký, ve špičce zakřivený zobák
způsob života v hejnech
rozšíření ČR celá
rozšíření svět Evropa, Asie, severní Amerika
potrava zejména semínka šišek. Doplňkově jiná semena, bobule a hmyz
hnízdění hlavně XII - V, jinak po celý rok
počet mláďat 3 - 4 krmivá
doba sezení na vejcích 12 - 14 dní
ochrana není zvláště chráněn

zdroje:
www-ext.rozhlas.cz
ptaci.webzdarma.cz
www.sweb.cz/tunguz

fotografie: Rostislav Stach



autor:
datum vydání:
24. března 2005


Diskuze k článku „Křivka obecná - Loxia curvirostra“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!