Na Marsu byl objeven biologický materiál. Znamená to život?

autor: Mgr. Jana Hájková
Vědci díky misi roveru našli na červené planetě v sedimentárních horninách organické látky. Také se spekuluje o silně kolísajících koncentracích metanu. I to by poukazovalo na možnou existenci života na této planetě. Definitivní odpověď, zda je na Marsu život však stále čeká na odhalení.

Novým důkazem podporující tuto teorii je nález organické hmoty v sedimentárních horninách, jež jsou staré přibližně 3,5 miliardy let. Jedná se o relativně jednoduché uhličité sloučeniny. Vědci uvádějí, že by mohlo jít o pozůstatky z dob, kdy na této planetě byly podmínky vhodné pro život. Je dost možné, že se to tam tehdá doslova hemžilo mikroby. Rover (tedy terénní průzkumné vozidlo použité právě na Marsu) pojmenovaný Curiosity navrtal Galeho kráter a díky zabudované chemické laboratoři objevil v této prastaré hornině vícero organických molekul, mezi nimi aromatické, alifatické či thiofenové sloučeniny.

Žádné fosilie

Sice nebyly nalezeny přímo relikty možných mikrobů na Marsu, avšak tento organický materiál by měl být klíčem k porozumění podmínek a procesů, které zde tehdá vládly. Badatelé ve zmiňovaném kráteru Gale hledali a nalezli již dříve důkazy, jež napovídají, že před 3,8 až 3,1 miliardou let tady mohly panovat příhodné podmínky pro život. Po mnoho milionů let byl kráter pravděpodobně zaplaven jezerem, které poskytovalo podobné předpoklady pro život tak jako kdysi na mladičké planetě Zemi. Astrobioložka Inge Loes ten Kate z univerzity v Utrechtu, jež se na analýzách těchto hornin nepodílela, tvrdí ve svém doprovodném komentáři, že tyto organické molekuly mohou mít na povrchu Marsu abiotický původ. Mohly například na planetu napršet z vesmíru.

Kolísání metanu

V atmosféře Marsu během roku znatelně kolísá podíl metanu, jak vyhodnotili vědci z NASA. Během jara a léta koncentrace tohoto plynu rapidně stoupá, tak aby v následujícím období mohla přibližně 2,5-krát klesnout. Navzdory nejrůznějším pokusům o vysvětlení není dosud jasné, odkud tento plyn pochází a co zapříčiňuje jeho kolísající koncentraci. Možná se jedná o bakterie, které dosud nebyly objeveny. Na Zemi je totiž metan produkován především díky biologickým procesům. Velkou zásluhu na tom mají trávicí procesy dobytka. Nezanedbatelné množství tohoto plynu pochází z eroze čediče, z rozkladu organických sloučenin intenzivním ultrafialovým slunečním zářením nebo též biologickými a biotermálními procesy. Odhaduje se, že velké množství metanu je uloženo v podzemních sloučeninách a odtud je zpět pomalu uvolňován. Rozsah celoročního metanového cyklu však poukazuje na to, že jsou zde ještě neznámé atmosferické a půdní procesy.

Zdroje informací: www.spiegel.de



autor:
datum vydání:
20. června 2018


Diskuze k článku „Na Marsu byl objeven biologický materiál. Znamená to život?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!