Prastaré „stromy života“ umírají a nikdo neví proč
Baobaby jsou dlouhověké opadavé stromy, které dorůstají výšky až 30 metrů. A když říkáme dlouhověké, myslíme tím skutečně dlouhověké – staří některých z nich je odhadováno až na 5000 let.
Nový výzkum však odhalil, že mnohé z těchto stromů v nedávné době zemřely, nebo začaly kolabovat.
„Je rozhodně šokující a dramatické být během našeho života svědkem zániku tolika tisíciletých stromů,“ uvedl chemik Adrian Patrut z Babeș-Bolyai University v rozhovoru pro magazín The Guardian.
Patrut a jeho spolupracovníci začali v roce 2005 zkoumat, jak mohou baobaby – díky své schopnosti zadržovat vodu nazývané též„stromy života“ – dosahovat tak impozantních rozměrů. Během analyzování více než 60 největších a potenciálně nejstarších exemplářů v Africe však zjistili něco velice znepokojujícího: 8 z 13 nejstarších studovaných baobabů (a 5 ze 6 největších) je již buď po smrti, nebo k ní pomalu spěje.
„Statisticky je prakticky nemožné, aby tak velký počet velkých starých baobabů mohl zemřít v tak krátké době z přirozených příčin,“ řekl Adrian National Geographic.
Patrutův tým se domnívá, že zkáza těchto monumentálních stromů může být alespoň částečně spojena s významnými změnami klimatických podmínek, které postihují zejména Jižní Afriku. K podpoře či naopak vyvrácení tohoto předpokladu je však nutné další bádání.
Zdroj: The Guardian, National Geographic
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Prastaré „stromy života“ umírají a nikdo neví proč“