Kuna skalní - Martes foina

autor: Lenka Kadlíková
Častý obyvatel našich chat a chalup.

třídasavci - Mammalia
řádšelmy - Carnivora
čeleďkunovití - Mustelidae
rodkuna - Martes
druhkuna skalní- Martes foina (Erxleben, 1777)

Vzhled

Tato šedohnědá šelmička s bílou náprsenkou má krásnou hedvábnou srst, štíhlé dlouhé tělo a silné zadní nohy. V poměru s tělem má nohy poměrně krátké. Její hlavu zdobí krásná malá špičatá ouška a výrazná černá očka. Nepřehlédnutelný je i její dlouhý huňatý ocas.

Rozšíření

Kuna skalní si libuje ve skalnaté, volně porostlé krajině s mnoha úkryty. Nezřídka se kuny dají vystopovat i v blízkosti lidských obydlí. Oblíbeným kuním útočištěm jsou například půdy rodinných domů či rekreační objekty. Vyjimečně ji uvidíme i na stromě. To je výsada její blízké příbuzné - kuny lesní. Kunu skalní lze vidět v jižních oblastech Asie, střední a jižní Evropě.

Způsob života a potrava

Žije a loví většinou na zemi, mezi její oblíbené pochoutky patří hlodavci, menší savci drůbež a vajíčka, která dokáží zručně vynést z hnízda či kurníku. Ve městech kuny konzumují i odpadky. V podzimních a zimních měsících tvoří její jídelníček z velké části ovoce. Pro hospodáře může být kuna skalní užitečná podobně jako kočka (loví myši), může však způsobit i nemalé problémy. Ráda si totiž pochutnává na drůbeži a jejich vejcích. Zmizení několika vajíček však není to poslední. Pokud se Vám toto hravé noční zvíře ubytuje někde v baráku, můžete počítat s tím, že v noci bude dělat pěkný rámus. Hlavně pokud se dostane k nějakým předmětům, se kterými si může hrát. Nejen při lovu využívá své mrštnosti, obratnosti, odvahy a lstivosti. Díky stavbě svého těla se dokáže protáhnout i tou nejmenší skulinkou.

Rozmnožování

Kuna skalní se páří buď v únoru, nebo v létě. Samice je březí dva až devět měsíců. Porodí 3 - 5 holých a slepých mláďat. Tato malá bezbranná stvoření otevřou oči zhruba po pěti týdnech, na mateřském mléce jsou závislá šest až osm týdnů. Po třech měsících se osamostatňují. Do podzimu zůstávají v rodině. Pohlavně dospívají ve dvou letech.

Ochrana

není zvláště legislativně chráněna

český název Kuna skalní
latinský název Martes foina
hlavní znaky šedohnědě zbarvená malá šelma s bílou náprsenkou, dlouhým, štíhlým tělem a huňatým ocasem
způsob života samotářský
rozšíření ČR celá ČR
rozšíření svět jižních oblasti Asie, střední a jižní Evropy
potrava Ovoce, hlodavci, malí savci a ptáci
doba březosti 2 - 9 měsíců
počet mláďat 3 - 5
ochrana Není zvlášť legislativně chráněn

Zdroje:
www.myslivost.cz
Turistický průvodce do kapsy (Zimmerová, Handel)

Fotografie: Pavel Kratochvíl



autor:
datum vydání:
20. ledna 2005


Diskuze k článku „Kuna skalní - Martes foina“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!