Babočka bodláková – Vanessa cardui

autor: Ing. Lenka Drbohlavová
Babočka bodláková se řadí mezi tažné motýly. Přilétá k nám na jaře až ze severní Afriky. Z denních motýlů patří mezi nejrozšířenější druh po celém světě.

třída hmyz (Insecta)
řád motýli (Lepidoptera)
čeleď babočkovití (Nymphalidae)
rod babočka (Vanessa)
druh babočka bodláková (Vanessa cardui)

Vzhled

Rozpětí křídel babočky bodlákové je v rozmezí 50-60 mm. Křídla tohoto motýla mají převážně žlutooranžové zbarvení s černými skvrnami. Černá barva se vyskytuje i na cípech předních křídel, která jsou navíc ještě zdobena bílými skvrnami. Spodní strana křídel je pestře skvrnitá.

Rozšíření

Babočka bodláková je rozšířena téměř po celém světě. V ČR se vyskytuje na celém území. Zahlédnout ji můžeme na loukách, polích a zahradách.

Způsob života a potrava

Jedná se o tažného motýla. U nás ho můžeme spatřit od května do října. Zimu přečkává v severní Africe, kam v říjnu odlétá. Začátkem roku nastává přesun ze severní Afriky do Středomoří, kde dojde k rozmnožování. Druhá generace pak pokračuje až k nám. Tento motýlí druh je schopen mít během jednoho roku dvě a více generací.

Početnost motýlů v jednotlivých letech je závislá na počasí ve Středomoří a střední Evropě. Jsou tak zaznamenány roky s velmi hojným výskytem tohoto druhu jako například rok 2003 nebo 2009. Naopak velmi vzácný výskyt byl zjištěn v letech 2004 nebo 2008.

Při tahu je babočka bodláková schopna uletět úctyhodnou vzdálenost. Její cesta vede i přes Alpy a není pro ní překážkou ani oblast s nadmořskou výškou kolem 2300 m.n.m. Tyto tahy jsou nutné zvláště proto, že babočka bodláková není schopna ve střední Evropě přečkat zimu v jakékoliv formě svého vývoje. Nejedná se však o přezimování jako u ostatních baboček, protože motýli v oblastech zimovišť stále létají.

Potravu babočky bodlákové tvoří nektar květů nebo šťáva spadaného ovoce.

Rozmnožování

Babočka bodláková během svého vývoje projde dokonalou proměnou. Tedy od vajíčka přes housenku a kuklu až po dospělého jedince.

Samička klade vajíčka jednotlivě na rostliny bodláků nebo kopřiv. Vylíhne se housenka, která je dlouhá asi 40 mm. Je šedého až černého zbarvení se žlutými pruhy a mnoha vidlicovitými ostny. Housenka se zdržuje na bodlácích a kopřivách. Poté se zakuklí. Kukla je šedohnědého zbarvení se zlatými skvrnami. Z kukly se následně vylíhne motýl.

Ochrana Nejedná se o ohrožený druh.

český název babočka bodláková
latinský název Vanessa cardui
hlavní znaky křídla žlutooranžová s černými skvrnami, na černých koncích křídel bílé skvrny
velikost rozpětí křídel 50-60 mm
způsob života louky, pole, zahrady
rozšíření svět celý svět
rozšíření ČR po celém území
potrava květy, spadané ovoce
ochrana nejedná se o ohrožený druh

zdroje:
href|
www.biolib.cz Eisenreichovi W. a D., 2010: Rodinný průvodce přírodou.



autor:
datum vydání:
27. září 2013


Diskuze k článku „Babočka bodláková – Vanessa cardui“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!