Cvrčilka zelená – Locustella naevia

autor: Jan Stehlík
Cvrčilky jsou často označovány za myši mezi ptáky, a to zcela oprávněně. Tito malí, rákosníkům podobní pěvci se totiž většinou zdržují dobře ukrytí v husté nízké vegetaci, kterou hbitě prolézají, a když už občas sednou na nějaké vyvýšené místo a jsou vyrušeny, není výjimkou, když zapadnou do husté trávy a v okamžiku vyletí až o několik metrů dál.

Na území České republiky se vyskytují celkem 3 druhy cvrčilek, z nichž nejběžnější je právě cvrčilka zelená. Ta byla až do poloviny minulého století známá jako rákosník zelený, nový název je však daleko výstižnější - všechny cvrčilky jsou totiž známé svým monotónním cvrčivým zpěvem.
říše živočichové - Animalia
třída ptáci - Aves
řád pěvci - Passeriformes
čeleď cvrčilkovití - Locustellidae
rod cvrčilka - Locustella
druh cvrčilka zelená – Locustella naeviai

Popis

S délkou těla 12,5-13,5 cm je o něco menší než vrabec. Zbarvena je nenápadně, podobně jako někteří rákosníci, bez výraznějších znaků v jinak převážně šedohnědém opeření. Svrchu je tmavě tečkovaná, hrdlo a břicho má špinavě bílé, nohy růžové. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně.

Zpěv je mechanické, hmyzímu cvrkotu podobné, nepřetržité „sirrrrrrrrrrrrrrrrrrrr“, které může trvat i několik minut a jehož hlasitost kolísá podle toho, jak pták otáčí hlavou. Slyšet ho lze po celý den, ale nejintenzivněji od soumraku a v noci. Nahrávku si můžete poslechnout zde

Rozšíření

Hnízdí v Evropě a Asii. Je tažná, zimuje v Africe a jižní Africe. Na území České republiky hnízdí v počtu 18 000-36 000 párů.

Způsob života a potrava

Cvrčilka zelená k hnízdění vyžaduje nízkou a hustou vegetaci, často proto obývá zarostlé mokřady s ostřicemi, mladé porosty jehličnanů i zarostlé mýtiny, lze ji však nalézt i v plochách trávy a bylin s roztroušenými keři podél vodních toků i na zcela suchých místech. Žije velmi skrytě a s výjimkou hnízdního období, kdy na sebe upozorňuje pronikavým zpěvem, je její výskyt těžko zjistitelný.

Živí se téměř výhradně hmyzem, občas i pavouky.

Rozmnožování

Hnízdí monogamně (1 samec s 1 samicí). Hnízdo staví dobře skryté v husté přízemní vegetaci. Samice do něj klade 5-6 vajec, na kterých sedí oba ptáci 12-13 dní. Mláďata hnízdo opouštějí ve stáří 10-11 dní.

Ochrana

Málo dotčený druh.

Možnost záměny

Podobá se rákosníkům a ostatním druhům cvrčilek, od kterých je nejlépe odlišitelná na základě hlasu.

český název cvrčilka zelená
latinský název Locustella naevia
hlavní znaky malý, hnědavý, nenápadně žijící pěvec; výrazný zpěv
rozšíření ČR většina území
rozšíření svět Evropa, Asie
potrava hmyz, občas i pavouci
doba sezení na vejcích 12-13 dnů
počet vajec 5-6
ochrana není nijak zvláště legislativně chráněná

Zdroje:
Karel Šťastný a kol. (2011): Fauna ČR – Ptáci. Academia, Praha.
Lars Svensson a kol. (překlad Robert Doležal; 2012): Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Ševčík, Praha.



autor:
datum vydání:
26. září 2013


Diskuze k článku „Cvrčilka zelená – Locustella naevia“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!