Čičorka pestrá - Securigera varia

autor: Patrik Chlumecký
Čičorka pestrá není sice u širší veřejnosti tolik známou rostlinou, ale přesto si zachovává své specifické kouzlo. Patří mezi vytrvalé byliny, jež jsou rozšířené po celé Evropě. Nenaleznete ji pouze ve Skandinávii a Velké Británii. Celkem napočítáme 20 odlišných druhů. Mimo jiné se jí daří i v severní Africe a západní Asii.

Říše Rostliny plantae
Podříše Cévnaté rostliny - tracheobionta
Oddělení Krytosemenné - magnoliophyta
Čeleď Bobovité - fabaceae
Třída vyšší dvouděložné - rosopsida
Řád Bobotvaré - fabales

Charakteristika

Pokud byste ji rádi nalezli ve volné přírodě, tak si musíte povšimnout typické vystoupavé nebo poléhavé lodyhy o velikosti 30 až 100, ve výjimečných případech 200 centimetrů. Při bližším prozkoumání je patrný hranatý stonek, který je uvnitř dutý. Pozornosti neunikne ani typické rýhování. Lichozpeřené dělené listy rostou po 6 až 12 párech. Na vrcholcích jsou tyto lístky zaokrouhlení, jinak krátce řapíkaté, obvejčité až polodlouhle čárkovité. Listy jsou ve většině případů lysé, někdy se však setkáváme s mírným ochlupením. Květy má čičorka uspořádané do okolíku vycházející z paždí listů o počtu 10 – 20. Bílý člunek je ozdoben fialovou špičkou a bílými křídly. Rovněž nesmíme zapomenout na růžovou pavézu. Plodem čičorky je lusk, kvete od května do září.

Rozšíření

O jejím rozšíření v České republice nemůžeme hovořit s jasnou polohou. Roste roztroušeně takřka po celých Čechách. Daří se jí jak v nížinatých oblastech, tak i v podhoří. Nejraději má mírně vlhké louky, okraje cest a příkopy. Přednost dává výživným vápencovým půdám. Naleznete ji po celé Evropě, kromě Skandinávie a Velké Británie, kam byla pouze zavlečena, stejně jako do Severní Ameriky.

Ochrana

Čičorka pestrá není v ČR ohroženou rostlinou

Možné užití

Čičorka pestrá je evidována jako mírně jedovatá rostlina. U lidí popíjející odvar z natě může dojít ke komplikacím se srdcem, bezvědomí až smrti. Jde však o velmi kontroverzní téma, jelikož při správném užití je velmi léčivá. Za dávných časů se účinků čičorky využívalo. Dnes se zní vytahuje látka korolinin do léků na srdce.

český název Čičorka pestrá
latinsky název Securigera varia
hlavní znaky Luskovitý plod, fialové zbarvení květu s bílými křídly
rozšíření Celá Evropa, Asie a severní Afrika
výška 50-200 cm
doba květu Květen - září
délka života
půda Vápencová, mírně vlhká
plod lusk
ochrana není


autor:
datum vydání:
6. srpna 2013


Diskuze k článku „Čičorka pestrá - Securigera varia“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!