Potkanům se zvětšují. A co politikům?

autor: Petr Kadlík
Nebojte se, článek se nebude zabývat intimním životem potkanů, natož pak našich politiků. Podíváme se na jeden zajímavý výzkum Princetonské univerzity, zaměřený právě na potkany.

Výzkumný tým Princetonské univerzity se zabýval vlivem postavení ve smečce na vývoj mozku. Pod vedením Elizabeth Gouldové dokázal zajímavý úkaz. Jakmile si nějaký potkan vybojoval vůdčí postavení ve smečce, začal se mu překotně vyvíjet mozek. V přední části mozku, "v hipokampusu", mu po získání vůdcovství vzniká až o 30% více nových neuronů oproti předcházejícímu stavu. Jistě není náhodnou, že právě tato část mozku je odpovědná za proces učení a paměť. Takže nikoliv že se musí do vedení smečky dostat ti nejlepší jedinci, naopak tím že vůdčí místo vybojují dostanou šanci aby se sami stali lepšími.

Zajisté jde o zajímavý objev. Ukazuje se tedy, že ne vždy je pravdou: "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". V tomto případě spíš platí: "Vítěz bere vše". Není zatím nijak prokázán podobný fyziologický proces u lidí, tedy že s každým vítězstvím se schopnosti lidského mozku stále zvyšují (ale je to dost pravděpodobné). I tak bych vám asi spíš radil snažit se vyhrát, protože každá prohra může vašeho protivníka ještě víc posílit. Nakonec, už Charles Darwin tvrdil že vyhrává ten úspěšnější.

A jaký že k tomuto výzkumu mají vlastně vztah politici, které jsem tak bulvárně uvedl v titulku? On ten průzkum totiž neuvádí jednu důležitou věc. K čemu vlastně potkani svou zvýšenou mozkovou kapacitu využívají. Zda k tomu aby, se smečce vedlo lépe, nebo k tomu aby smečku jen lépe ovládali a snáze zabránili případnému pokusu o převzetí moci jiným samcem. Předpokládejme tedy, že na naše politiky situace působí stejně. A protože se myšlenky politiků (většinou) sledují lépe než myšlenky potkanů, rozvíjejme teorii dále už na jejich příkladu.

Při postupu vzhůru k moci by se jim měly zvedat možnosti jejich mozku. Přesto se ale nezdá, že by při tom nějak významně stoupala jejich výkonnost nebo inteligence či péče o blaho smečky (tedy vlastně společnosti). Zato ale stoupá jejich schopnosti manipulace s veřejným míněním a snaha za každou cenu se udržet na svém postu. Takže se dá předpokládat že i u potkanů je to podobné. I když, kdo ví. Třeba jsou potkani na rozdíl od lidí opravdu inteligentní a své schopnosti získané při vzestupu využívají ve prospěch celé smečky. Třeba mají aspoň potkani takové štěstí...

Mimochodem, jsou před námi další volby. Jsem zvědav, jací potkani (pardon, politici, už se mi to plete ;-) dostanou šanci a třeba se i pokusí změnit výsledek mého soukromého dokončení výzkumu z Princetonu.



autor:
datum vydání:
10. října 2017


Diskuze k článku „Potkanům se zvětšují. A co politikům?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!