Dojemná věrnost labutí
Máme labuť zpěvnou, malou, černou, černokrkou, velkou, labuť trubače, Bewickovu labuť a labuť koskorobu. To je slušný výpis druhů, ale u nás v Česku máte možnost vidět pouze labuť malou, velkou a zpěvnou.
Černá královna
Pluje vodami, stejně krásná, se stejnou elegancí, přesto je jiná. Labuť černá (Cygnus atratus) je druh australské labutě. Živí se vodními rostlinami, které získává pomocí svého charakteristicky dlouhého krku. Každým rokem naklade 4- 8 vajec, o které pečují oba rodiče společně po dobu 35 - 40 dní. Mláďata zůstávají u rodičů přibližně šest měsíců, tahle doba je dostatečně dlouhá na to, aby se zbavila prachového peří. Černá barva peří nám vnucuje myšlenku, že labuť černá zastupuje stranu zla, zatímco, bílá labuť odráží nevinnost a je na straně dobra. Ale v žádném případě to neznamená, že by byla černá labuť agresivnější než její bílý druh. Černá labuť má dokonce své místo na znaku i státní vlajce Západní Austrálie. Její bílá kamarádka labuť velká je národním ptákem Finska a objevuje se na jejich 1 eurových mincích.
Láska až za hrob
Jak všichni jistě víme, labutě jsou symbolem věrnosti. Jejich vyobrazení slouží jako dekorace na svatebních oznámeních nejen kvůli jejich kráse, ale hlavně díky věrnosti a oddanosti páru a společné péči o mláďata. Dá se říct, že je to jakési poselství do nového manželství. Pozornost na sebe přitahují také při námluvách, kdy předvádí svůj synchronizovaný tanec a kladou si hlavy a své dlouhé krky přes sebe. Pak žijí v trvalých párech, a byly zaznamenány případy, kdy po smrti jednoho z páru, uhynula zanedlouho i labuť druhá.
Dostatečná inspirace i pro Čajkovského
Hodná princezna Odetta zakletá v labuť, poznává lásku, chce pro ni žít. Jsou však podvedeni, milovaný princ nepozná podfuk a bere si nepravou Odettu. Ta pravá pak umírá z nešťastné lásky...Tak tenhle příběh snad nikoho nenechal chladným. Kde lépe vynikne krása labutí, jejich elegance a půvab než v baletu?
autor:
Diskuze k článku „Dojemná věrnost labutí“