Dudek chocholatý - Upupa epops

autor: Mgr. Jana Hájková
Je s podivem, že dudek chocholatý, jakožto zástupce ptačí říše s typickým a nezaměnitelným vzhledem, se ještě na serveru příroda neobjevil. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek, který přináší nejen popis, ale i nějaké ty zajímavosti ze života tohoto živočicha. Víte například, že dudek chocholatý je jediným žijícím zástupcem z čeledi dudkovitých?

třída ptáci - (Aves)
řád srostloprstí - (Coraciiiformes)
čeleď dudkovití - (Upupidae)
rod dudek - (Upupa)

Vzhled

Dudek chocholatý má typický a nezaměnitelný vzhled. S jiným ptactvem si ho jistojistě nespletete. Dudka chocholatého přesně poznáte podle chocholky na hlavě, která dudkovi propůjčila i jméno. Tuhle korunku dudek občas rozevírá. Vidět ho ale můžete i s chocholkou staženou.

Horní polovina těla včetně hlavy a převážné části již zmiňované chocholky je zbarvena oranžovohnědou. Špičky chocholky jsou bílé a na úplných koncích mají černou barvu. Spodní část těla je bílá a ocasní pera mají proužkaté hnědobílé případně černobílé zbarvení. Někdy není bílá barva na břiše příliš patrná vzhledem k překrytí žlutohnědými pery. Zbarvení samce a samice dudka chocholatého není rozdílné. Dokonce i mladí jedinci se plně podobají dospělým. Pouze prachové peří mláďat je bílošedé.

Dudek chocholatý je o něco větší pták než je známý kos černý. Dospělý jedinec je velký asi jako hrdlička a měří mezi 25 a 29 centimetry. Rozpětí křídel v letu je přibližně 44 až 48 centimetrů. Tento pták váží zhruba od 55 gramů až po jedince, kteří mají hmotnost kolem 80 gramů. (zdroj: 3)

Dudek létá nízko při zemi. „Létá třepotavým motýlím letem, v letu je velmi pestrý. Hlas je v toku tříslabičné „hupupup“, při vyrušení drsné „cherrr“.“ (zdroj: 3) Jiný zdroj uvádí, že se jeho zpěv podobá zvučnému, ale utlumenému „dududu“. Jeho zpěv každopádně můžeme slyšet od počátku dubna do poloviny června. (zdroj: 1)

Jeho zobák je protáhlý, aby mohl na zemi, v dutinách stromů a ve starých kmenech lépe shánět svou potravu. Je mírně zahnutý, tenký a má černobílou barvu.

Rozšíření

Dudek je na území České republiky pravidelně přítomen od konce března do konce dubna a také v srpnu až do začátku září. Méně často se s ním u nás můžeme setkat v období od března, vyjímečně také až do konce listopadu. U nás každoročně pravidelně hnízdí a svůj pobyt zde také často protahuje. Většina zástupců pak z našeho území odlétá během září a října.

V zimě se tedy u nás s dudkem spíše nesetkáme. Museli bychom za ním do Afriky, odkud k nám každý rok na jaře přilétá. Dále ho můžeme nají také v oblasti jižní a Přední Asie, v Japonsku a v severní Číně.

Způsob života a potrava

Po většinu roku žije jednotlivě. Partnerku si dudek k sobě láká svým vzezřením a zpěvem. Potravou dudka chocholatého je především hmyz. Vyhledává různé druhy, například housenky a larvy, také mravence, které vyhrabává ze země nebo žížaly a menší ještěrky.

Rozmnožování

Tento tažný pták si u nás staví hnízdo asi od poloviny dubna a poté až do začátku června snáší samičky vajíčka. Hnízdí nejraději v prostorné krajině jako jsou pastviny nebo pole s jednotlivými stromy. Hnízdo si postaví v dutině stromů. Méně často se můžeme setkat s jeho hnízdem i v dutinách v zemi.

Samičky snášejí svých 5-7 šedých, jemně tečkovaných vajec. (zdroj: 1) Dudci u nás hnízdí jednou až dvakrát ročně. Jejich hnízdo je lehce vystláno jako podložka pro vajíčka, z nichž se za asi 16 dní vylíhnou mladí dudci. Na vejcích sice sedí pouze samice, ale o přinášení potravy pro mladá ptáčata se starají již oba rodiče. Po asi čtyřech týdnech se mláďata postupně učí létat, přičemž jsou ještě stále dokrmováni rodiči.

Ochrana

Dudek chocholatý patří v České republice mezi ohrožené druhy. Je zařazen na Červeném seznamu. (zdroj: 3) V předminulém století u nás tento pták hnízdil relativně hojně. Ovšem od 20. století se jeho stavy u nás pomalu, ale jistě snižují.

Zajímavosti

Od roku 2008 se tal dudek chocholatý symbolem Izraele, jako národní pták. Typický hlas dudka chocholatého si můžete poslechnout na www.prirodainfo.cz .

český název dudek chocholatý
latinský název Upupa epops
hlavní znaky černohnědé zbarvení, chocholka (špičky černobílé), stejné zbarvení samce i samice, křídla a ocasní pera zbarvena hnědobílými proužky
rozšíření ČR hnízdní rozšíření po celé ČR
rozšíření svět Japonsko, severní Čína, Asie
potrava hmyz
doba sezení na vejcích 16 dní
počet mláďat 5-7
ochrana ohrožený druh

zdroje (informací):
1) Dungel, Jan, Hudec, Karel, 2001, Atlas ptáků České a Slovenské republiky, Praha : Academia, 1. vyd., ISBN 80-200-0927-2, str. 154
2) cs.wikipedia.org
3) www.biolib.cz

foto:Jiří Bohdal - www.naturfoto.cza Rostislav Stach - www.fotolovy.cz



autor:
datum vydání:
24. května 2011


Diskuze k článku „Dudek chocholatý - Upupa epops“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!