Sedmihlásek hajní - Hippolais icterina

autor: Jan Raba
Při mé pravidelné procházce lesem jsem se na chvíli posadil na spadlou břízu. Bylo krásně, slunce svítilo jako divé a já jsem se snažil pořídit nějaké lesní záběry, když jsem najednou ve své blízkosti zaslechl nepřeslechnutelné "čidydým". Zpozorněl jsem, ale poté bylo zase chvíli ticho.

Za nedlouho však opět zaznělo ono krásné "čidydým-čidydým" a připojilo se k tomu několik dalších tónů. Snažil jsem se ptáčka zpozorovat, ale nedařilo se mi to. Až po chvíli jsem nade mnou na zlomek setiny zahlédl malého, zeleně zbarveného ptáčka, který seděl na jedné z větví a pořádně se naparoval. Ano, jednalo se právě o sedmihláska hajního (Hippolais icterina).

třída ptáci - (Aves)
řád pěvci - (Passeriformes)
čeleď pěnicovití - (Sylviidae)
rod sedmihlásek - (Hippolais)
druh sedmihlásek hajní - (Hippolais icterina)

Vzhled

Sedmihlásek hajní je malý, štíhlý a ve svém přirozeném prostřední velmi nenápadně zbarvený pták. Dorůstá 12 - 14 m a dosahuje hmotnosti mezi 14 - 20 g. Svrchu je světle zelený, spodinu těla a proužek přes oko má světle žlutý. Končetiny jsou hnědé a zobák oranžový. Obě pohlaví se přitom zbarvením nijak neliší, mladí ptáci mají v porovnání s dospělci světlejší břicho. Je velice podobný blízce příbuzným budníčkům, od kterých ho můžeme dobře odlišit zejména podle jeho výrazného hlasu.

Rozšíření

Sedmihlásek hajní obývá téměř celou Evropy s výjimkou její jihozápadní části. K životu přitom preferuje rozsáhlé listnaté lesy s hustým podrostem, často se přitom zdržuje v blízkosti vody. Často ho můžeme zaznamenat také v parcích a zahradách. Je tažný, na zimu migruje do subsaharské Afriky.

V České republice se vyskytuje od konce dubna do začátku září. Jedná se zde přitom o relativně hojný druh, který na našem území hnízdí v počtu 68 000 párů. Není u nás tudíž nijak legislativně chráněn.

Způsob života a potrava

Ozývá se celou řadou zvuků, často imituje i hlasy jiných ptáků. Jako vábení využívá výrazné "čočovích", jako varovný hlas pak "tek, tek".

Sedmihlásek hajní se po většinu roku vyskytuje jednotlivě. Je většinou obtížně zpozorovatelný. Podobně jako většina ostatních pěnicovitých je hmyzožravý, požírá však také i pavouky, larvy a bobule.

Rozmnožování

Sedmihlásek hajní hnízdí v rozmezí od května do září. Křehké hnízdo z travin, větviček a listí bývá dobře ukryté v keřích nebo na stromech. Samice ročně klade 4 - 5 světlých vajec s tmavými skvrnami, na kterých sedí 12 - 14 dnů oba rodiče. Mladí ptáci opouští hnízdo po 12 - 13 dnech.

Zdroje:
Jan Dungel a Karel Hudec: Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Academia, Praha, 2001.

wikipedia

Fotografie: Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
10. ledna 2010


Diskuze k článku „Sedmihlásek hajní - Hippolais icterina“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!