Hřib bronzový - Boletus pinophilus

autor: Mgr. Jana Hájková
Rarita našich lesů. Ale velmi chutná. Štěstí můžeme mít v teplých oblastech, jakými jsou například jihomoravské svahy.

třídastopkovýtrusé - basidiomycetes
řád hřibotvaré - Boletales
čeleď hřibovité - Boletaceae
rod hřib - Boletus

Charakteristika

Klobouk hřibu bronzového je veliký 5-20 cm. Je polokulovitý, časem poduškovitý. V poměru ke třeni je statný. Povrch má hladký a výrazně matný. Čokoládově zbarvený až na okraj klobouku. Bílé rourky žloutnou, mají 5-30 mm na výšku. U třeně jsou kratší a odsedlé. Bílé póry získávají zelenavý nádech. ve stáří až hnědnou. Až 10 cm třeň má maximálně 4 cm tloušťku. Je stejné barvy jako klobouk, pouze světlejší odstín. Má jen nepatrně zřetelnou síťku. Dužnina je bílá, u klobouku masově nahnědlá. Při styku se vzduchem barvu nemění nebo jen jemně zrůžový. Pevná dužnina se u starých plodnic stává měkce houbovitá.

Rozšíření

Houba roste v dubových nebo habrovo-dubových porostech velmi teplých oblastí. U nás Převážně na jižní Moravě. Najít tuto houbu můžeme od května do října. Ale jsou i roky, kdy se kvůli nepříznivému počasí v českých lesích vůbec nevyskytuje. Rozšířen je i v Severní Americe, ale znovu podotýkám, že se jedná o teplomilný druh hřibu.

Možné užití

Příjemná houbová chuť hřibu bronzového přímo vybízí ke zpracování. Tuto vynikající jedlou houbu lze použít takřka ke všem houbovým pokrmům.

Možnost záměny

S hřibem borovým. Odlišuje se od něj tím, že síťka není vyvinuta nebo sahá jen 0,5 cm pod okraj klobouku. Hřib borový má narozdíl od hřibu bronzového bělavý nebo narůžovělý proužek po obvodu klobouku.

český název hřib bronzový
latinský název Boletus pinophilus
hlavní znaky polokulovitý nebo poduškovitý klobouk čokoládově matné barvy, bílé rourky, třeň téměř bez síťkoviny, bílá dužnina
rozšíření v listnatých lesích pod duby nebo habry
doba sběru květen-říjen
poživatelnost výborná jedlá houba

zdroje:
Antonín Příhoda;Kapesní atlas hub 1
http://encyklopedie.seznam.cz

Jaroslav Malý - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
9. listopadu 2007


Diskuze k článku „Hřib bronzový - Boletus pinophilus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!