Zubří dámy ve vídeňské oboře
Zubr (Bison bonasus) bývá někdy nazýván také evropským bizonem. Zatímco americký bizon (s nímž je zubr úzce spřízněný) obývá prérie, dává zubr přednost lesům. Typický exemplář zubra dorůstá délky zhruba 2,9 m a výšky 1,8 až 1,9 m. Tyto rozměry a 800 až 1000 kg váhy činí ze vzrostlých zubrů největšího a nejtěžšího evropského savce. Jako nezazší věk se u zubra udává 30 let.
Zubři byli po první světové válce akutně ohroženým druhem. Poslední stádo, volně žijící v lesích na polsko-běloruské hranici v oblasti Bialowieza, bylo vyhubeno. V roce 1923 byla ve Frankfurtu nad Mohanem založena Společnost na záchranu zubra. V rámci mezinárodního projektu, na němž se podílely zoologické zahrady z celé Evropy, se pak pátralo po zvířatech přežívajících v zajetí. Asi desítka z 57 zbývajících zvířat se hodila k dalšímu chovu. V současnosti žije asi 3000 zubrů, zčásti též ve volné přírodě. Dnes se u zubra rozlišují dva poddruhy - Bison bonasus bonasus, který žije ve volné přírodě v Polsku, a horský Bison bonasus caucasius obývající ruskou část pohoří Kavkaz. Zatímco ve většině zemí lze zubry chované v zajetí spatřit pouze v malých výbězích zoologických zahrad, mají vídeňské zubří samice v oboře Lainzer Tiergarten k dispozici rozsáhlou ohradu.
Obora Lainzer Garten se rozkládá na ploše téměř 2500 hektarů na západě města Vídně, ve východní části Vídeňského lesa (Wienerwald). Lze ji navštívit denně od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní. Vstup je zdarma.
autor:
Diskuze k článku „Zubří dámy ve vídeňské oboře“