Záchranu sněžného levharta podpořil Český olympijský výbor

autor: Vratislav Vozník
PRAHA/ASTANA – Záchranu domova irbise neboli levharta sněžného, jedné z nejohroženějších šelem na Zemi, podpořil Český olympijský výbor prostřednictvím dopisu svého předsedy Jiřího Kejvala. O osudu domova irbise, horském masivu nedaleko bývalého hlavního města Kazachstánu Almaty, rozhodne Mezinárodní olympijský výbor. Arnika už se dopisem obrátila i na něj. Výbor bude letos 15. července volit místo konání Zimních olympijských her v roce 2022, hory poblíž Almaty jsou jedním z kandidátů. Tamní oligarchové výstavbu megalomanského sportovního komplexu a vysokohorského města už ale připravují. Ta by znamenala nejspíše vyhubení levharta na území Kazachstánu a nevratnou devastaci panenské přírody národního parku.

„Oslovili jsme Český olympijský výbor s dotazem, jak se staví k hrozbě, že by konání zimní olympiády v roce 2022 v Kazachstánu zlikvidovalo domov jedné z nejohroženějších šelem na světě. Stanoviskem pana předsedy Kejvala jsme potěšeni, ubezpečil nás totiž, že Český olympijský výbor bude ctít zodpovědný přístup k problémům životního prostředí a podporovat udržitelný rozvoj ve sportu. Likvidace panenské přírody a vyhubení irbise v Kazachstánu kvůli olympiádě by zodpovědné rozhodně nebylo,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky. Vyzval také českou veřejnost, aby se na www.zachranmeirbise.cz připojila k  desítkám tisíc signatářů z řady zemí a pomohla šelmu zachránit.

Celý dopis předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala je přílohou této TZ.

Předseda Jiří Kejval v oficiálním dopisu Arniku ubezpečil, že Český olympijský výbor bude v každém případě ctít principy harmonického rozvoje lidstva i životního prostředí, k čemuž je vázán Olympijskou chartou. „Dovolte mi, abych Vás ujistil, že Český olympijský výbor se v každém okamžiku cítí vázán principy zanesenými v Olympijské chartě, kde se mimo jiné uvádí, že cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. Zároveň povzbuzuje a podporuje zodpovědný přístup k problémům životního prostředí, podporuje udržitelný rozvoj ve sportu a vyžaduje, aby se olympijské hry konaly v souladu s těmito zásadami,“ stojí v dopise od předsedy Kejvala.

Problematičnost výstavby v národním parku Ile Alatau potvrdil i mezinárodní právní Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy. Ta má lidem v signatářských zemích, ke kterým patří i Kazachstán, zaručovat účast na rozhodování o životním prostředí. Občané si u výboru stěžovali na hrubé porušování lidských práv při rozhodovacích procesech. Přestože velká část obyvatel s devastací hor nesouhlasí, úřady lidem odpírají možnost uplatnit připomínky a účastnit se veřejných projednání, a porušují tím mezinárodní závazky Kazachastánu.

V horách nad Almaty se výstavba sportovního letoviska už několik let intenzivně připravuje a některé terénní a inženýrské práce dokonce započaly. Výstavba by však měla negativní dopad na tamní unikátní flóru a faunu. Sportovní středisko by nevratně zasáhlo do míst, kde žije řada vzácných druhů rostlin i zvířat, k nimž patří i ohrožený sněžný levhart, jedna z nejvzácnějších šelem světa. Populace této velké kočky v Kazachstánu se odhaduje na maximálně dvě stovky jedinců. „Věřím, že MOV (pozn. red. Mezinárodní olympijský výbor) vyhodnotí zodpovědně všechny parametry a zvolí pořadatele, který bude schopen dostát závazkům, které jsou uvedeny v Olympijské chartě. ČOV do tohoto procesu nezasahuje,“ uzavírá Kejval.



autor:
Vratislav Vozník
Tiskový mluvčí Arnika

datum vydání:
24. března 2015


Diskuze k článku „Záchranu sněžného levharta podpořil Český olympijský výbor“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!