Vzácný „zombie virus“ likviduje britské housenky
Jakmile se housenky ocitnou na místě, jejich těla se začnou zkapalňovat a nakonec prasknou. To napomáhá dalšímu šíření viru.
Například ve West Pennine Moors (Lancashire) bylo zaznamenáno několik pozůstatků housenek bourovce dubového, které měl evidentně na svědomí právě tento virus patřící do čeledi Baculoviridae.
„Je to jako zombie horor. Prováděl jsem velký průzkum motýlů v oblasti Winmarleigh Moss a všiml si, že housenka visí z konce větve malého křoví. Později jsem viděl další, která visela z vysoké trávy - obě byly mrtvé, ale jinak neporušené,“ konstatoval Chris Miller z Wildlife Trust in Lancashire, Manchester and North Merseyside a dodal, že na několika dalších větvích objevil kousky housenčí pokožky.
Housenky bourovce dubového se živí vřesem a borůvčím, takže za normálních okolností jsou před zraky predátorů skryté v podrostu. V tomto případě ale dochází k pravému opaku. Pokud mrtvou housenku později zkonzumuje třeba pták, virus se v něm „sveze“ (jak vás nejspíš napadlo, ven se dostane v trusu).
Jak přesně virus svého cíle dosahuje? Američtí vědci před časem zjistili, že mění reakci housenek na světlo. Neinfikovaní jedinci po rostlinách lezou nahoru a dolů, ale bez ohledu na světelné podmínky nikdy nezamíří až na vrchol.
Infikovaní jedinci ovšem mají tendenci pohybovat se směrem ke světlu – a tak stoupají a stoupají, až dokud už to výš nejde. A pak čekají na smrt…
Zdroj: Daily Mail Online Fotografie: NA, CC BY-SA 2.5-2.0-1.0
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Vzácný „zombie virus“ likviduje britské housenky“