Vřes obecný – přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom
Calluna vulgaris obyčejná rostlina určená k zametání
Vědecký název naznačuje, že hospodyňky rády využívali dlouhé tenké dřevité větvičky vřesu k výrobě metliček, které jim pomáhaly s úklidem.
Do piva místo chmele
Pánové však pro něj měli lepší využití. Vřes se ve středověku běžně využíval jako přísada do piva místo chmele.S vřesovým pivem se lze setkat i dnes a to i u nás.
Účiky vřesu znali už Keltové, ale i Řekové a Římani. Vřes se kamarádí s houbami, které produkují halucinogenní a toxické látky. Dnes se do vřesového piva používají pečlivě očištěné vrchní části rostlin tak ,aby nedošlo ke kontaminaci těmito látkami.
Rostlina, která má ráda kyselo
Vřes v přírodě najdete zejména na kyselých půdách rašelinišť a vřešovišť ve středních a vyšších polohách. Najdete ho i v kyselých borových a dubových lesích, které zdobí svými růžovými kvítky od srpna až klidně do konce října.
Právě pro svůj velmi dekorativní vzhled se stal oblíbenou rostlinou pro podzimní aranžmá. V květinářství ho najdeme v mnoha barvách od bílé, světle žluté, přes přirozenou růžovou až po temně fialovou a modrou.
Vřesový med
Jedno takové velké vřesoviště se nachází v německé Provence v chráněné oblasti v okolí Lüneburgu. V polovině srna tam můžete potkat auta včelařů, kteří tam navážejí úly aby včelám dopřály úžasnou pastvu na vřesu a po té dostali vřesový med. Jinak se tam autem ale nesmí :-). Velká vřesoviště jsou pak typická pro Skotsko.
U nás se s většími vřesovišti setkáte v Podyjí, Jizerských a Krušných horách a Brdech. Roste hojně i v Krkonoších .
Vřesový med má specifickou barvu, konzistenci i chuť
Vřes v léčitelství
Tradičně byl využíván jako mírné sedativum, při nemocech močových cest, artritidě a revmatismu.
Zdroje:
Wikipedia
Kniha Bylinná piva
seznam vřesových piv
www.researchgate.net
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Vřes obecný – přísada do piva, koště, okrasa a lék v jednom“