Vánoční obleva
Ať žijí singularity!
Vánoční obleva je jednou ze singularit vyskytujících se ve střední Evropě. Mezi nejznámější singularity patří právě vánoční obleva, babí léto, medardovské počasí a ledoví muži.
Jako singularity se označují poměrně pravidelné výrazné odchylky denních hodnot meteorologických prvků od jejich shlazeného průměrného chodu v dané části roku. Tyto výkyvy jsou podmíněny zvýšeným výskytem určitých povětrnostních situací v dané geografické oblasti.
Tyto odchylky jsou víceméně kalendářně vázány a vztahují se k nim mnohé pranostiky. Např. (zdroj: 4):
Dvanáct nocí a dní od Štědrého večera až do Tří králů zvěstuje prý povětrnost příštích dvanácti měsíců.
Jasná noc o Štědrém dnu, mrazy lezou ke dnu.
Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva potom blátem oplývá.
Chodí-li Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.
Vánoce slavíme prostě v nevhodnou dobu
Teprve v pátek, 21. prosince nám oficiálně začala díky zimnímu slunovratu astronomická zima. Pro meteorology začíná ale zima již 1. prosince. Vysvětlení je jednoduché. Je to především ze statistických důvodů, jednodušeji se to počítá. Slunce nad severní polokoulí kulminuje právě v těchto dnech, tzn. že dosahuje minimální astronomické výšky. Menší množství slunečního svitu přes den ochlazuje naši polovinu planety. Přičemž pevnina se díky vyšší koncentraci částic ochlazuje snadněji a tím pádem i rychleji než oceány.
Záleží samozřejmě i na zeměpisné šířce a na nadmořské výšce, takže na rozlehlých plochách Sibiře či v severnějších oblastech zima začíná již od listopadu. Je-li nad Sibiří vysoký tlak vzduchu a svítí-li tam slunce, pak se vzduchové hmoty točí ve směru hodinových ručiček. Tím odsají ze Severního pólu studený vzduch, který přivanou až k nám za pomoci ledových východních větrů. Ale přestože u nás může foukat, stáčejí se letos větry severněji kolem Anglie.
Meteorologové s letošní předpovědí pro Českou republiku dost váhali
„Nejistotu ohledně vánoční předpovědi způsoboval souběžný výskyt dvou jevů, které mohly do počasí u nás promluvit. Na severovýchodě se vytvořila oblast vyššího tlaku vzduchu, která k nám měla přinést jasné počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Dominantní se ale nakonec ukázala být teplá fronta postupující od západu, jejíž teplé proudění vyžene teploty až téměř k jarním hodnotám.“ (zdroj: 3)
Počítejme spíše s deštěm, ale na horách možná sněhu i přibude
Vánoční obleva nastupuje po období tužších mrazů v první polovině měsíce prosince. O víkendu se nám definitivně rozpadla přes naše území přecházející okluzní fronta. Na vlivu naopak získala teplá fronta, která od jihozápadu až západu přináší právě v období mezi Vánocemi a Novým rokem teplé a na srážky bohaté počasí.
„Po nedělním přechodu teplé fronty k nám bude na Štědrý den a o svátcích proudit teplý vzduch od jihozápadu a to kolem tlakové níže nad Velkou Británií.“ (zdroj: 2) Západní větry z Atlantského oceánu pak přinášejí nad naše území četné srážky. V nižších a středních polohách jsou to srážky především dešťové, takže mnohde dokonce hrozí i mírné zvýšení hladin vodních toků. Navíc totiž ještě stále roztává zbývající sněhová pokrývka a ledový kryt na vodních hladinách.
Naopak ve vyšších horských polohách bychom se mohli v tomto období dočkat třeba i navýšení sněhové pokrývky díky vydatnému sněžení a teplotám, které mnohdy nevystoupí nad bod mrazu.
Vánoce na blátě nemají u nás s globálním oteplováním nic společného
Představte si, že většina křesťanského světa slaví zelené Vánoce. Prý také původní oslava vánočních svátků v Betlémě byla bez sněhové pokrývky. A my se bohužel (tedy alespoň pro letošní rok) také musíme vzdát představy bílých Vánoc. Alespoň si letošní otužilci, kteří si chtějí zaplavat v prosinci venku, nebudou stěžovat na nehoráznou zimu. Berme to ale s nadhledem, Vánoce jsou přeci svátky lásky, klidu a míru.
Zdroje:
1) www.br.de
2) www.meteopress.cz
3) www.novinky.cz
4) www.pranostika.cz
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Rituál sázení - od díry ke stromu | Ledovka, náledí a námraza – není to totéž | Sova jako symbol moudrosti, ale také temnoty a smrti |
zobrazit více článků... |