Tajemství nočního vidění pavouků vrhačů odhaleno

autor: Jiří Černý
Většina pavouků disponuje osmi malými očky a jejich zrak je poměrně špatný. Některé druhy však mají dvě z těchto oček výrazně zvětšená. Nová studie ukázala, že vrhači ostnitému (Deinopis spinosa) umožňují noční vidění.

Že se vědci zaměřili na vrhače ostnitého, nebylo náhodou – má totiž největší oči ze všech známých pavoukovců. A v odborných kruzích už docela dlouho panovalo podezření, že právě díky nim může lovit za tmy.

Arachnologům z University of Nebraska Lincoln se tuto hypotézu nyní podařilo potvrdit. Kromě toho dospěli k závěru, že dotyčné vylepšení vrhačům přineslo významnou evoluční výhodu – nemusí být aktivní přes den, což značně snižuje riziko, že se stanou kořistí nějakého predátora. Jay Stafstrom v inkriminované práci rovněž uvádí, že investice do nočního vidění (byť nízkoúrovňového) se vrhačům bohatě vyplatila i z toho důvodu, že nyní mohou chytat větší a potenciálně kvalitnější kořist.

Připomeňme, že vrhači na své oběti číhají zavěšení nízko nad zemí a s malou pavučinou mezi předníma nohama. Jakmile se nic netušící tvor přiblíží, vrhnou se na něj (odtud jejich jméno) a polapí ji do roztažené sítě



autor:
datum vydání:
23. května 2016


Diskuze k článku „Tajemství nočního vidění pavouků vrhačů odhaleno“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!