Světový unikát: raci hlídají kvalitu piva

autor: Mgr. Jana Hájková
Na základě výzkumu týmu vědců z Jihočeské univerzity započala spolupráce s protivínským pivovarem a proto zde kvalitu vody používané při výrobě piva hlídají raci. O racích je všeobecně známo, že velmi rychle reagují na změnu kvality vody. A právě toho se pivovar rozhodl využít.


Tento experiment probíhá již od loňského roku.

Doladění systému, aklimatizace raků a vychytání případných much trvalo několik měsíců. Nyní již raci v připravených speciálních prosklených akváriích hlídají kvalitu tamější 10 000 let staré vody, která pochází z hlubinných vrtů. Tento jihočeský pivovar dbá na kvalitu svých produktů a proto používá výhradně žatecký chmel a moravský slad. Právě z tohoto důvodu se tamní sládci rozhodli využít raky ke sledování kvality vody. Momentálně ve firmě aktivně „pracuje“ 5 raků, kteří mají na hlavohrudi asi dvoucentimetrové čidlo, jež snímá systémem vysílané infračervené paprsky a počítače tak dokážou zachytit změnu frekvence tepu raků. Díky tomu mohou při výrobním procesu skoro okamžitě zareagovat na sebemenší znečištění.

Raci jsou skvělými pomocníky, jelikož na přítomnost škodlivých látek ve vodě upozorní již během několika vteřin. Pivovar má také v záloze dalších pět kolegů raka signálního, a to především kvůli zajištění plynulosti výroby. Než jsou raci do tohoto prostředí nasazeni musí si zvyknout na čidlo umístěném na svém těle a zároveň na okolní pracovní ruch, což nejde ze dne na den. Pokud rak svléká svůj krunýř, tak trvá přibližně dva dny, než mu naroste nový. A právě v tuto dobu jsou raci velmi citliví na jakékoli negativní podněty a látky z vnějšího prostředí s tím, že mohou i uhynout.

Kontrola vody za pomoci přírodních bioindikátorů…

… není dokonce ani v potravinářském průmyslu něčím úplně neznámým. Některé jiné podniky již v minulosti využívaly například pstruhy duhové. Ti ale zareagují na znečištění vody až v řádu několika dní a dalším negativem je, že rovnou hynou. Navíc pstruzi také reagují až na vyšší koncentrace znečištění a to už může být pozdě. Kdežto raci upozorní i na sebemenší znečištění, ještě když jsou měřené hodnoty v povolených mezích. U těchto členovců spoléhá firma na změnu jejich tepu, která se projeví takřka okamžitě. K chemickým analýzám vzorků vody však přistupují v Protivíně až ve chvíli, kdy takto reaguje většina raků. Díky nainstalovaným kamerám navíc uvidí raky při „práci“ i návštěvníci na exkurzi v pivovaru. Navíc je zřejmé, že právě raci mohou spolupracovat i při ochraně před případným terorismem, tedy pokud by vodní zdroj chtěl narušit někdo zvenčí.

Využití lidské moči při výrobě piva

Další velkou zajímavostí pro pivaře je využití lidské moči při výrobě tohoto zlatavého moku. V Dánsku dokonce došli tak daleko, že při jednom z tamějších festivalů nasbírali přes 50 tisíc litrů lidské moči, kterou hodlají využít. Neděste se. Společnost chce touto organickou látkou hnojit pole se sladovnickým ječmenem s tím, že živočišný hnůj vůbec nepoužijí. Takovéto pivo nazvali Pisner. Jde o „slovní hříčku, která kombinuje název Pilsner, kterým se označuje pivo plzeňského typu a místní slangový výraz pro močení.“ (zdroj: 1)

Zdroje informací:

1) 1 - www.info.cz
2) 2 - www.rozhlas.cz
3) 3 - www.tyden.cz



autor:
datum vydání:
12. září 2017


Diskuze k článku „Světový unikát: raci hlídají kvalitu piva“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!