Světový meteorologický den 2007
Mezi hlavní úkoly světové meteorologické organizace patří podpora při výstavbě meteorologických center, systémů pro rychlou výměnu meteorologických dat a informací, zabezpečování jednotné publicity meteorologických dat a informací. SMO vydává velké množství publikací, některé periodiky, např. "Global Climate Observing Systém Newsletter" nebo "World Climate News" zasílá organizace svým zájemcům bezplatně.
Tématem letošního Světového meteorologického dne je Polární meteorologie: pochopení globálních vlivů. Výzkum je zaměřen na polární oblasti Země a jejich celosvětový vliv, na oceánografii, glaciologii a hydrologii. Dalším zásadním příspěvkem je Kosmický průzkum, který bude umožňovat další rozvoj předpovědních systémů životního prostředí, včetně předpovědí nepříznivých povětrnostních podmínek a samozřejmě vyhodnocení klimatických změn.
Toto téma bylo letos zvoleno díky posledním výzkumům, ze kterých vyplívá, že za 20. století se průměrná celosvětová teplota zvýšila o 0,6 °C, což má za následek úbytek věčného mořského ledu, odtávání některých ledovců a permafrostu a úbytek ledu v řekách a jezerech v polárních oblastech. Ubývání mořského ledu by mohlo způsobit závažné změny mořských ekosystémů. Citlivý na dlouhodobé oteplování atmosféry je také permafrost a tím k rozšiřování mokřin. Permafrost obsahuje methan, který by při svém uvolnění poměrně ovlivnil uhlíkový cyklus.
V okolí Arktidy jsou předpovědi důležité zejména k ochraně domorodých společenství, na podporu námořní dopravy a k průzkumu a těžbě ropy a zemního plynu. V Antarktidě se předpovědi zdokonalují také díky stále intenzivnějšímu cestovnímu ruchu.
autor:
Diskuze k článku „Světový meteorologický den 2007“